Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Gembarzewski Księstwo Warszawskie wydanie 2

Strona główna » Blog » Księstwo Warszawskie » Gembarzewski Księstwo Warszawskie wydanie 2

Reprint książki Bronisława Gembarzewskiego Wojsko polskie: Księstwo Warszawskie: 1807-1814 mam tak długo, że nawet nie pamiętam kiedy ją kupiłem. Na pewno stało się to nim została umieszczona w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej. Mimo że jest teraz dostępna w sieci nie żałuję wydatku – wydanie jest ze złoconymi na brzegu kartkami, w oprawie przypominającej stare książki. Nawet było mi szkoda ją używać, aby jej nie zniszczyć. Dlatego nie wracałem uwagi na wydawane kolejne reprinty, tym bardziej że były brzydsze. I to był błąd. Wydawnictwo NapoleonV dwa lata temu (w 2015 roku) wypuściło reprint wydania drugiego powiększonego z 1912 roku. Długo nie było ono dostępne w żadnej mi znanej bibliotece cyfrowej, a różnice są znaczne. Obecnie wydanie II można przeglądać na Polona2

Gembarzewski a genealogia

Gembarzewski Wojsko Polskie wydanie 2 powiększone

Dla genealoga najważniejszą informacją zawartą w Wojsko polskie: Księstwo Warszawskie są zestawienia oficerów służących w tej armii. Jest to niemal jedyne większe źródło o żołnierzach napoleońskich. Niestety, niemal wszystkie księgi rodowodowe czyli księgi zawierające spisy żołnierzy spłonęły w Warszawie w 1944 roku. Co więcej, spisy francuskie nadań Medalu Świętej Heleny (medalu nadawanego przez Napoleon III wszystkim weteranom wojen napoleońskich) również spłonęły, tym razem w Paryżu, podczas Komuny Paryskiej. Zachował się strzępek dotyczący pułku 17 piechoty w AGADzie.

Wypisy dokonane przez Gembarzewskiego są więc jedynymi zachowanymi śladami tych ksiąg.

Różnice pomiędzy wydaniami

Pierwszą zauważalną różnicą jest to, że w wydaniu pierwszym lista znajduje się na końcu książki, a w wydaniu drugim na końcu jest to indeks odsyłający do informacji osobowych każdego z pułków z osobna. Tak więc osoby występują tyle razy, w ilu pułkach służyły. Ponadto informacji i osób jest znacznie więcej.
Przykładowo:
Michał Zaruski
w wydaniu I znajduje się informacja, że był podporucznikiem w pułku 2 piechoty;
w wydaniu II Gembarzewski podał, że był podporucznikiem od 5 XI 1812 roku i został uwolniony 20 XII 1815 roku.

Stanisław Polkowski
w wydaniu I: podporucznik pułku 17 piechoty, porucznik 21 I 1813;
w wydaniu II: podporucznik 7 XI 1811, porucznik 21 I 1813, do pułku 1 piechoty liniowej 2 II 1815.

Wincenty Jarociński
w wydaniu I: porucznik pułku 6 piechoty, kapitan pułku 3 piechoty galicyjsko – francuskim 3 IX 1809, zabity 17 VIII 1812 pod Smoleńskiem;
w wydaniu II: porucznik 10 IV 1807 w pułku 5 piechoty, porucznik pułku 6 piechoty przeniesiony do pułku 15 piechoty 3 IX 1809, poległ 17 VIII 1812 pod Smoleńskiem

Gdybym dysponował tym wydaniem, nie męczyłbym się poszukiwaniami dowodu, że to mój przodek Stanisław Polkowski służył w pułku 17 piechoty Księstwa Warszawskiego.

Z kolei informacja, że Michał Zaruski został podporucznikiem dopiero 5 XI 1812, może wskazywać, że wstąpił do armii dopiero podczas wojny 1812 roku, więc był stosunkowo młodym człowiekiem w tym czasie. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że to jest mój przodek. Aczkolwiek w świetle tego, że jego syn urodził się w 1851 roku jest to mocno naciągana teza — miałby wtedy co najmniej 67 lat…

Bronisław Gembarzewski Wojsko polskie: Księstwo Warszawskie: 1807-1814
Wydawnictwo Napoleon V
Liczba stron: 350
Format:21.5×30.0cm
Numer ISBN: 9788378894216

Bronisław Gembarzewski Wojsko Polskie wydanie 2 powiększone

4 odpowiedzi na „Gembarzewski Księstwo Warszawskie wydanie 2”

 1. Bozena

  Dzień dobry,
  Bardzo cieszę się, ze znałazłam tę stronę. Szukam Jana Rupniewskiego. Czy kiedykolwiek spotkał Pan to nazwisko. Być może też oficer Królestwa Polskiego.
  Jan Nepomucen Rupniewski pułkownik 11 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego
  (możliwe, ze awans pózniej).
  Pozdrawiam serdecznie,

 2. Janina Tomczyk

  Odniosę się tylko do wątpliwości dotyczącej wieku Michała Zaruskiego i możliwości spłodzenia dziecka w wieku 67 lat.
  Otóż na przykładzie mego pradziadka Mateusza Janiszewskiego urodzonego w 1825 roku stwierdzam na podstawie kompletnych jego i rodziny metryk, że ostatnie z jego 24 dzieci, córka Leokadia urodziła się 02.10.1892 r, gdy mój pradziadek miał 67 lat, a jego żona 47 lat. Co ciekawe mój tata urodził się 18.04.1892 roku i był pół roku starszy od własnej ciotki. Jeśli z aktu urodzenia dziecka w 1851 roku wynika, że matka była znacznie młodsza od ojca dziecka to spłodzenie dziecka było możliwe dawniej i współcześnie.

 3. GM

  Dzień dobry – ogromna prośba: czy jest coś w tej książce o Janie Szpingerze? Wiem, że był w wojsku Księstwa Warszawskiego od 1809 r.. Najpierw jako podporucznik, od 30 marca 1809 r. – porucznik, od 30 sierpnia 1811 r. – kapitan w 1 pułku piechoty liniowej. Tyle jest w tym starszym wydaniu. Czy w nowym jest coś więcej? Z góry bardzo, bardzo dziękuję za pomoc.

  1. genealogia

   Przykro mi, ale książki nie mam. Sprawdziłem interesujące mnie nazwiska i oddałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *