Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

GEDmatch – narzędzia do analizy DNA dla entuzjastów

Strona główna » Blog » badania DNA » GEDmatch – narzędzia do analizy DNA dla entuzjastów

GEDmatch to strona z wieloma darmowymi narzędziami do analizy DNA pod kątem genealogicznym. Brak opłat powoduje, że nacisk jest położony na analizę, ale użytkowanie jej wymaga pewnego samozaparcia (na stronie są też pewne narzędzia ułatwiające analizę, ale wymagają wniesienie drobnej opłaty). Dla początkujących najważniejsza jest funkcjonalność pozwalająca na zobaczenie wyników porównań naszego DNA z DNA innych osób, które wgrały swoje wyniki. W miarę wgryzania się w analizę DNA coraz więcej czerpać z tej strony. Tym bardziej że zawiera także różnego rodzaju pomoce.

Import surowych danych DNA do GEDmatch

GEDmatch akceptuje chyba pliki chyba ze wszystkich firm. Naliczyłem ich 20, a w tym 23andMe, Ancestry, FTDNA oraz MyHeritage. Czasami testy te bardzo różnią się od siebie, więc przy porównaniu podane są wartości, w jakich badania się pokrywają. Przetwarzanie surowych danych trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

W tym czasie można wysłać plik GEDCOM (czyli plik opisujący nasze drzewo) i porównać z drzewami nadesłanymi przez innych. W moim przypadku nie udało się znaleźć żadnej wspólnej osoby, co w zasadzie nie dziwi.

Pierwsze wyniki porównań DNA

Następnego dnia po wgraniu danych mogłem cieszyć się tabelką z 3 tysiącami „kuzynów”. W cudzysłowie, bo najwyższą notę ma osoba, z którą mogę mieć wspólnego przodka od poziomu 1 do 4 pra. Przy czym większość potomków swoich 3 pra, to ja znam.

Tabelka jest znacznie szybsza do ogarnięcia niż w MyHeritage, gdyż są to wiersze zawierające:

Wyjaśnienia może wymagać wiersz: odległość genealogiczna: Gen. 1 oznacza rodziców, Gen. = 2 to wspólni przodkowie byli naszymi dziadkami, 3 to pradziadkowie itd. Co druga cyferka oznacza, jeszcze nie rozgryzłem. Jest to bardzo ogólne szacowanie. Lepiej skorzystać z narzędzia Shared cM Project.

Oprócz standardowej porównywarki ( One-To-Many DNA Comparison Result), jest jeszcze druga, w wersji beta. Umożliwia ona sortowanie wyników w wielu kolumnach. Na razie dla mnie wygodne wydaje się możliwość sortowania zarówno pod względem najdłuższego segmentu, jak i sumarycznej długości oraz czasu od rozpoczęcia przetwarzania danych w GEDmatch. To pewnie przyda się wraz z dopływem nowych danych.

Pochodzenie etniczne według GEDmatch

Traktuję ten kawałek analizy humorystycznie, choć jakaś informacja za tym stoi. Na razie przy swoim braku wiedzy, mogę co najwyżej się chichrać (skąd u mnie się wzięła gwara poznańska?) z wyznaczonych tutaj przodków z Oceanii czy Amerykańskich Indian.

Więcej na temat pochodzenia etnicznego.

GEDmatch - narzędzia do analizy DNA pochodzenie etniczne

Inne proste narzędzia

Z narzędzi, z których udało mi się w miarę rozsądnie skorzystać, to sprawdzenie, czy moi rodzice są spokrewnieni (Are your parents related?). Okazało się, że nie są, co znów nie było zaskoczeniem.

Z porównania z kopalnym DNA (Archaic DNA Matches) , czyli bardzo starymi, mającymi kilka tysięcy lat próbkami nic nie wywnioskowałem sensownego. Nie wiem, co wynika, że jest jakieś podobieństwo z DNA człowieka z Syberii sprzed 45 tys lat czy dwu z terenów Węgier sprzed 7 tys lat. Co najwyżej może cieszyć wynik ze Szwecji sprzed 3,7 tys lat (Wiking).

Ciekawą opcją są projekty przodków. Ja się zapisałem do grupy osób o polskich korzeniach liczącej około 1000 osób Polish DNA Registry. Okazuje się, że z tej grupy z 15 osobami warto nawiązać kontakt (z jedną już dawno nawiązaliśmy).

Więc się do tego zaraz zabieram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *