Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

GEDCOM – plik opisujący drzewo genealogiczne

Strona główna » Blog » programy genealogiczne » GEDCOM – plik opisujący drzewo genealogiczne

Każdy program genealogiczny czy serwis online jak MyHeritage edytujący drzewo genealogiczne wczytuje lub produkuje plik typu GEDCOM. Do niedawna nie zastanawiałem się co to jest. Wiedziałem, że jak z jednego programu je uzyskam, to drugi go lepiej lub gorzej wczyta. Pierwszy raz zacząłem się zastanawiać nad jego zawartością, gdy jeden z programów genealogicznych zapytał mnie, która wersja standardu GEDCOM ma być wyprodukowana. Wybrałem największy numerek (5.5.1), zadziałało i o sprawie zapomniałem. Drugi raz ogarnęła mnie ciekawość, gdy okazało się, że lokalizacja na mapie nie jest przenoszona przez ten plik. Nazwa miejsca zdarzenia to i owszem, ale jeszcze raz musiałem wpisywać współrzędne na mapie. Zacząłem się więc czytać dokumentację GEDCOMu.

Co to jest GEDCOM?

Sama nazwa jest skrótowcem GEnealogical Data COMmunication czyli wymiana danych genealogicznych. Został stworzony przez Mormonów, których dobrze znamy z family search.
Pierwszy standard GEDCOM powstał w 1984. Od 1985 roku zmiany standardu następowały mniej więcej równolegle z rozwojem PAFa (Personal Ancestral File – osobisty rodowy plik) czyli programu do edycji drzewa genealogicznego. Ostatni standard: 5.5 został uzgodniony dość dawno – w 1996 roku. Od tego czasu były próby jego unowocześnienia, ale ostatecznie jeszcze nic nie uzgodniono. Często komercyjne wykorzystują niezatwierdzony (draft) standard 5.5.1 z 1999 roku. A Google maps powstały w 2005 roku. Nic więc dziwnego, że nie ma ich w standardzie GEDCOM.

GEDCOM plik drzewo genealogiczne

Jak wygląda plik GEDCOM

Jest to plik tekstowy, który można otworzyć nawet za pomocą Worda (ale nie zapisywać w formacie doc!) i sobie obejrzeć.
Każda linijka zaczyna się od cyfry, przy czym 0 oznacza najważniejszą część zapisu (oznaczenie co to za część pliku, np. nagłówek lub rekord), 1 to element, a kolejne cyfry jego części składowe. Przykładowo:
0 HEAD informacja, że zaczyna się nagłówek
1 SOUR DG źródło pliku – w tym przypadku skrót od program Drzewo Genealogiczne
2 NAME Drzewo Genealogiczne rozwinięcie skrótu
2 VERS 3.4.2.0 wersja programu Drzewo Genealogiczne

Na początku pliku znajduje się wspomniany powyżej nagłówek (HEAD), gdzie zapisuje się kiedy powstał plik, jego nazwa i tym podobne informacje. Za nagłówkiem znajdują się rekordy opisujące poszczególne osoby (INDI) oraz relacje rodzinne (FAM).

Przykładowy kawałek opisu Piotra Józefa Wyrzyka
0 @I7@ INDI – osoba automatycznie oznaczona przez program jako I7
1 NAME Piotr Józef /Wyrzyk/ – imię Adam, pomiędzy znakami // znajduje się miejsce na nazwisko rodowe
2 SURN Wyrzyk – nazwisko,
1 DEAT Y zmarły – tak
2 DATE 1830 data śmierci
2 PLAC Karczewiec miejsce śmierci
1 FAMS @F4@ relacje rodzinne opisany w rekordzie F4
Oczywiście pól tych jest tym więcej im więcej informacji zapiszemy.

Przykładowy kawałek opisu rodziny Piotra Józefa Wyrzyka, który miał ojca Adama (I2) i matkę oznaczoną przez program jako I5.
0 @F4@ FAM informacja, że jest to opis F4
1 HUSB @I2@ mąż
1 WIFE @I5@ żona
1 CHIL @I7@ dziecko

Pozostałe rekordy plików GEDCOM są przeznaczone do przechowywania informacji o multimediach, notatkach, źródłach i tak dalej. Jeżeli komukolwiek się uda ustalić kolejną wersję standardu pewnie będzie też rekord dotyczący położenia miejscowości na mapie.

Te informacje zaspokoiły moją ciekawość co to jest GEDCOM. Oczywiście, są to tylko podstawy języka – jeżeli ktoś jest zainteresowany pełną specyfikacją opis standardu jest dostępny na rootsweb

Jedna odpowiedź do „GEDCOM – plik opisujący drzewo genealogiczne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *