Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Elita Teatru Narodowego świadkami na ślubie

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Elita Teatru Narodowego świadkami na ślubie

Ostateczny dowód przynależności Józefa Polkowskiego do mojej rodziny odnalazłem parę dni temu w akcie ślubu z 1824 roku pomiędzy Józefem Polkowskim, a Ludwiką Cure. Dane Józefa są zgodne w 100% z moimi przewidywaniami – rodzice to Józef i Katarzyna Putoszyńska (czyli moi przodkowie), miejsce urodzenia Łęczna (tam gdzie wszystkie pozostałe ich dzieci). Trochę więcej informacji nadających się do dopisania do drzewa genealogicznego znalazłem o Ludwice. Była córką Karola Cure, kostiumera Teatru Narodowego i Ludwiki z domu Dethonvil. Miejsce urodzenia- Paryż – był mi wcześniej znany z jej aktu zgonu.

Elita Teatru Narodowego świadkami na ślubie
Sztych Zygmunta Vogel przedstawiający Teatr Narodowy na Placu Krasińskich w Warszawie

Największą rewelacją z tego aktu ślubu są świadkowie: same sławy teatru polskiego : Bonawentura Rudlicz, lat 44 artysta dramatyczny Teatru Narodowego, Ludwik Adam Dmuszewski lat 45 również artysta dramatyczny Teatru Narodowego, Andrzej Izydor Carey lat 25 Dyrektor Baletu oraz Maurycy Pion lat 25 tancerz Teatru Narodowego.

poszukiwania w sieci

Dzięki tym nazwiskom udało mi się znacznie powiększyć wiedzę o Józefie Polkowskim. Ze względu na stosunkowo dużą popularność nazwiska wyszukiwanie po imieniu i nazwisku było bez sensu. Ale zbitka Kudlicz i Polkowski dała znalezisko w postaci informacji, że Józef Polkowski był nauczycielem śpiewu Alojzego Żółkowskiego (syna) – potem podobno najlepiej zarabiającego aktora w Europie.
Poszukiwania w googlu zbitki Dmuszewski Polkowski dała między innymi w wyniku odsyłacz do listów Fryderyka Chopina – w jednym z listów z 1825 roku młody Chopin (15 letni) pisze o dobrej grze Polkowskiego w operze „Cyrulik sewilski”.

poszukiwania w e-bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Najwięcej o karierze Józefa Polkowskiego mogłem dowiedzieć się przeszukując e-bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Oczywiście, znów poszukiwanie po nazwisku byłoby zajęciem zbyt pracochłonnym – wymagałoby przeszukania ponad 1000 publikacji. Z kolei ograniczenie się do poszukiwań ”Józef Polkowski” zbytnio zawęża wyniki. Poszukiwałem więc na przykład Polkowski&&tenorysta (pełny opis jak formułować zapytania znajduje się pod znaczkiem „?” odsyłającym do strony pomocy), dzięki czemu znalazłem między innymi ciekawą recenzję z Gazety Warszawskiej 1821 31 sierpnia nr 139 na stronie 7, gdzie z jednej strony podkreśla się jego talent i szczególnej zdolność muzyczną „jakiej dawno na scenie naszej nie uyrzeliśmy”, a z drugiej strony gani się go za to, że „w mowie swej nieprzyjemnie szepluni„.
Talent Józefa Polkowskiego był niemal jednorazowym „wybrykiem” artystycznym w rodzinie – w zdecydowanej większości przodkowie z tej gałęzi reprezentowali poważne zawody urzędników, wojskowych oraz inżynierów.

< — O pierwszych zmaganiach z pochodzeniem Józefa Polkowskiego
Historia odnalezienia portretu Józefa Polkowskiego pierwszego tenora Teatru Narodowego –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *