Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Dzień babci, dzień dziadka to okazja dla genealoga

Strona główna » Blog » Książki genealogiczne » Dzień babci, dzień dziadka to okazja dla genealoga

Dzień babci i Dzień Dziadka nie są typowymi świętami, w różnych krajach są obchodzone w różnych terminach, a w USA, jest to jedno święto Dziadków. W Polsce na dzień babci wyznaczono na 21 stycznia, a dzień dziadka dzień później. Święto podobno powstało w latach 60., ale ja sobie nie przypominam, aby w mojej rodzinie je obchodzono. Spotkałem się z nim dopiero w przedszkolu mojego syna.

Mimo że niedawno były rodzinne święta i można było porozmawiać o historii rodziny, to te święta mogą się bardziej się nadawać na namówienie dziadków na wspomnienia i spokojne opowieści o dawnych czasach. Zwykle jest to pierwsze zadanie na liście do wykonania przez historyka rodzinnego, na długo jeszcze przed przystąpieniem do poszukiwań w archiwach. Jednak, jak uczy doświadczenie, nigdy nie jest tak, że jedna, czy druga rozmowa wyczerpie temat. Nawet jeżeli tak nam się tak wydaje, to zawsze może się otworzyć jakaś klapka w pamięci i usłyszymy jakąś nową opowieść rodzinną.

Możemy też użyć kilku gotowców. Autorki książki o wspomnieniach mieszkańców Sadyby Barbara Dubus Caillot i Aleksandra Karkowska, najpierw na swoje potrzeby, a następnie wydały Bananowy zeszyt, który pomaga w wywołaniu wspomnień z dzieciństwa dziadków. Z dokumentów jesteśmy w stanie dowiedzieć się dat, miejsc urodzenia czy ślubu. Jednak nigdzie nie znajdziemy informacji: co się jadało, jakie były ulubione potrawy, jak wyglądało mieszkanie czy dom. Wspólne wypełnienie zeszytu może zając dobrych kilka wieczorów, a następnie stać się cennym dokumentem rodzinnym. Również bezcenne są te wspólnie spędzone chwile na wspólnym spisywaniu historii.

Prezenty na dzień babci, dzień dziadka

O ile zeszyt przeznaczony jest do wspólnego wypełniania przez wnuków i dziadków, to zupełnie innego kalibru, zarówno objętościowego, jak i cenowego są Książki do przechowywania wspomnień. Różnią się także tym, że raczej należy je wypełniać w skupieniu i samodzielnie. Są też takim początkowym wkręcaniem w genealogię.

Ta sama osoba stworzyła książkę-laurkę do wypełnienia (w wersji żeńskiej i męskiej) Ukochanej Babci, Ukochanemu Dziadkowi. Wydaje mi się, że wbrew pozorom jest to bardzo trudny prezent, uczciwe wypełnienie wszystkich stron wymaga dłuższego skupienia. I w tym święcie chyba właśnie o to chodzi.

Jedna odpowiedź do „Dzień babci, dzień dziadka to okazja dla genealoga”

  1. Aneta Balcerkiewicz

    Też nie pamiętam tego święta wcześniej niż od 1989, gdy syn chodził do przedszkola, dzień ojca pojawił się wcześniej gdzieś chyba w latach 80 tych dopiero.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *