Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Dzieciństwo Babci Markowskiej

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Dzieciństwo Babci Markowskiej

Wanda Markowska - Program wieczoru literacko artystycznegoBabcia Wanda Markowska z Polkowskich według aktu zgonu urodziła się w roku 1898 w Klińcach obecnie znajdującym się w obwodzie briańskim w Rosji, a w tamtych czasach w guberni czernichowskiej, na południowym krańcu powiatu suraskiego (za Słownikiem Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich https://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/154). Jednakże najprawdopodobniej urodziła się w Hordziejówce (ros. Gordeevka) majątku dzierżawionym przez brata jej ojca. Dzieciństwo i młodość spędziła z rodzicami w Petersburgu, gdzie jej ojciec współprowadził firmę budowlaną. Z boku zamieściłem program z wieczoru literacko-artystycznego w którym bierze udział 12 letnia Wandzia Polkowska. W części II występuje wraz z Beatą Duchowską i Bronisławem Barylskim w obrazku scenicznym „W piwnicznej izbie”. Prawdopodobnie była już wtedy uczennicą szkoły znajdującej się przy kościele Św. Katarzyny.

Dzieciństwo Babci Markowskiej  Program wieczoru literacko artystycznego
Program wieczoru literacko artystycznego cz 2

Babcia Wanda Markowska ukończyła w roku 1916 gimnazjum św. Katarzyny w Petersburgu ze złotym medalem. Po napisaniu tego zdania zacząłem przeszukiwać Internet w poszukiwaniu informacji o tym gimnazjum. No i jest! – książka „Z murów św. Katarzyny: księga pamiątkowa b. wychowanek i wychowanków gimnazjów przy Kościele świętej Katarzyny w Petersburgu”. Oraz artykuł Ks. Bronisława Czaplickiego „KATOLICKA DZIAŁALNOŚĆ OŚWIATOWO–WYCHOWAWCZA W PETERSBURGU W DRUGIEJ POŁOWIE XIX I NA POCZĄTKU XX W. (DO 1914 R.)” z powołaniami na w/w książkę.

I… Autorką jednego z rozdziałów jest W. Markowska – koniecznie muszę więc zobaczyć tą książkę.

Na szczęście znalazłem ją w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Biblioteka, jak wynika z opisu jej w Internecie, jest wspaniale wyposażona – między innymi w skaner. Książka co prawda ma ponad 300 stron, ale jeżeli to artykuł Babci – będę musiał ją zeskanować. Może uda się wybrać do Warszawy w przyszłym tygodniu.

EDIT. Niestety w bibliotece nie było skanera. Można było tylko robić zdjęcia, które mi nie wyszły. O zawartości książki opowiadam w następnym wpisie.

Wcześniejszy wpis o Wandzie Markowskiej Moja babcia, której nie poznałem.
Następny wpis o Wandzie Markowskiej Gimnazjum Św. Katarzyny w Petersburgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *