Duma de Vajda Hunyad – moja węgierska rodzina

Rodzina Duma de Vajda Hunyad cały czas stanowi dla mnie zagadkę.

Legendy o rodzinie Duma de Vajda Hunyad

Według rodzinnej legendy Sandor Duma de Vajda Hunyad uciekł do Królestwa Polskiego przed prześladowaniami w Cesarstwie Habsburgów (co okazało się nieprawdą). W Warszawie, przed rokiem 1887, ożenił się z Emilią Geber, córką emigranta z Alzacji: Charlesa Gebera, o którego przodkach i rodzinie pisałem już wcześniej. Rodzinna wieść niesie, że był synem księcia węgierskiego i księżniczki czarnogórskiej. Moja babcia śmiała się, że takiej księżniczki, co w posagu wniosła stado 700 owiec. Natomiast, w książce mojej kuzynki, Haliny Martin wyczytałem, że przydomek de Vajda Hunyad otrzymał nasz przodek, rycerz Duma za uratowanie króla Hunyadego w którejś z bitew.

Katalin Duma de Vajda Hunyad z domu  Resei i Sandor

Co tak naprawdę wiem o rodzinie Duma de Vajda Hunyad

Nazwisko brzmi intrygująco, historia jest romantyczna, a co tak z całą pewnością mogę powiedzieć o moich węgierskich przodkach? Zacząłem od najbardziej oczywistej rzeczy: odnalezienia aktu zgonu. Aleksander (po węgiersku Sandor) Bazyli Duma zmarł 24 lipca 1922 r. Niestety, oryginał aktu został zniszczony podczas wojny, ale został on odtworzony w 1968 roku. Wynika z niego, że urodził się 6 sierpnia 1859 w Roman-Oravica. Jego rodzicami byli znów Aleksander Duma i Katharina Resei. Roman-Oravica noszące obecnie nazwę Oravița jest to miasteczko zabrane Węgrom po I wojnie światowej przez Rumunię.

Z zachowanego aktu zgonu Emilii Duma de Vajda Hunyad (zmarła w 13 lipca 1934r.) wynika, że Aleksander był doktorem medycyny. Z innych relacji wynika, że jako lekarz opiekował się pracownikami farbiarni i pralni chemicznej Geberów.
Natomiast, największe nadzieję na dalsze poszukiwania wiązałem z informacją, że po II wojnie światowej rząd Węgierskiej Republiki Ludowej zwrócił jakieś pieniądze za znacjonalizowane w Budapeszcie kamienice i „place” czyli jeszcze nie zabudowane działki. Nie dość, że ja pamiętam rozmowy na ten temat, to jeszcze w „rozporządzeniu woli Jana Rossmana” jest o tym wzmianka. Pozwolę sobie przytoczyć większy fragment, bo jest ciekawy nie tylko z tego powodu:

Otóż moja kilkoletnia matka trafiła do domu Sandora Duma – jako równolatka i prawie siostra Geni (komentarz Maciej Markowski: mojej prababci Eugenii po mężu Zaruskiej). Chodziły do tej samej szkoły – w której ich koleżankami były w klasie między innymi Lidia Strakmeth (Duma-Perzedpełska), Klara Fulde (Smotrycka). Jeżeli to mogę sobie cenić – moja Matka choć obciążona „kompleksem sieroty” – miała większą łatwość uczenia się, większe zainteresowania i ambicje. Rodzice Geni nigdy nie dali tego mojej Matce odczuć – traktując sprawiedliwie i równo dwie dziewczynki. Ta lojalność znalazła wzruszający wyraz w wiele, wiele lat później: w kilka lat po II wojnie światowej, w Budapeszcie zostały po Dumach jakieś place czy domy. Zostały sprzedane, a pieniądze „spadkowe” trafiły do polskiej gałęzi rodziny Dumów. Gienia uznała, że – część tych pieniędzy (nie były to duże sumy) należy się … mojej Matce. Przyjechała specjalnie na Żoliborz – chyba w końcu lat pięćdziesiątych i przekazała mojej Matce :Jej część spadku po Dumach!!”.

Próbowałem się czegoś dowiedzieć w kilku instytucjach węgierskich na ten temat, ale w większości przypadków nawet nie odpowiedzieli. Udało się natomiast odnaleźć dokumenty sprzedaży różnych nieruchomości w Budapeszcie przed II wojną światową.
Trop budapesztański jest jednak nadal interesujący – był zachowany jakiś kontakt z Dumami w Budapeszcie i moi rodzice odwiedzili tam rodzinę. Jednakże ze względów komunikacyjnych kontakt nie został utrzymany. Mnie udało się odzyskać ten kontakt, ale rodzina na Węgrzech nie jest zbyt zainteresowana grzebaniem w korzeniach.

W Budapeszcie znajdują się groby rodziny Duma de Vajda Hunyad lub Vajdahunyad. Oczywiście znajduje się też tam zamek Vajdahunyad, ale on to już nic nie ma wspólnego z naszą rodziną (chyba).

< — Pierwsze, nieudane poszukiwania rodziny Duma de Vajda Hunyad na Węgrzech
Poszukiwania na Węgrzech od nowa –>

Nekrologii odnalezione w prasie węgierskiej wskazują nowe kierunki poszukiwań.

O bracie Prababci, Saniku.

O działalności Sandora Duma de Vajda Hunyad w Austriacko-węgierskim towarzystwie pomocy w Warszawie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *