Jak zrobić drzewo genealogiczne w Excelu

Mimo ciągłego rozwoju genealogicznych programów komputerowych, nie są one w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb niejednego genealoga. Wtedy trzeba samemu sobie napisać program lub sięgnąć do uniwersalnego narzędzia i zrobić drzewo genealogiczne w Excelu. We wpisie Jak narysować drzewo genealogiczne rodziny zaproponowałem wykorzystanie Excela do zrobienia rysunku. Teraz potrzebowałem tablicy dla co najmniej setki potomków z widocznymi pewnymi danymi. Po kilkunastu próbach powstał całkiem wygodny schemat drzewa genealogicznego, pozwalający niemal jednym rzutem oka ogarnąć kilkadziesiąt osób reprezentujących nawet 10 pokoleń rodziny. Oczywiście, nie jest to żadne odkrycie ameryki czy prochu, ale przedstawię, bo może komuś się spodobać i przydać.

Jak zapisać drzewo genealogiczne w Excelu

Sposoby przedstawiania zależności rodzinnych

Relacje rodzinną można przedstawiać na wiele sposobów. W średniowieczu i wcześniej zwykle były to mniej lub bardziej artystyczne rysunki drzew genealogicznych. Następnie stosowano kilka sformalizowanych systemów zapisu przodków lub potomków w formie numerycznej (pisałem o tym niedawno, a więcej można o nich przeczytać np. w książce Małgorzaty Nowaczyk Poszukiwanie przodków) listy lub wykresy. Obecnie najpopularniejszy, to reprezentacja graficzna w genealogicznym programie komputerowym na komputerze lub aplikacji Internetowej. Dopiero one pozwoliły zapamiętywać dalsze relacje rodzinne. Niestety, nadal wyświetlić lub wydrukować możemy sobie co najwyżej bardziej rozbudowane i bogate zestawienie potomków lub przodków. Ponadto w programach genealogicznych widok roboczy jest w formie wywodu przodków, czyli zaczyna się od siebie. I co najgorsze – większość ekranu zajmują linie łączące poszczególne osoby oraz ramki.

Drzewo genealogiczne w Excelu

Ja potrzebowałem pracować na tablicy potomków – zacząć od najstarszego przodka i zapisywać kolejnych potomków. Czyli to co tak naprawdę nazywa się drzewem genealogicznym. Chciałem też widzieć na raz wiele osób. Dlatego stworzyłem sobie drzewo genealogiczne w Excelu. Chciałem, aby tablica potomków zawierała w czytelnej formie informacje o roku oraz miejscu urodzenia, ślubu i zgonu.
Wzór zapisu drzewa genealogicznego w Excelu:

Informacje o każdej osobie zapisywane są w co najwyżej 3 kolejnych komórkach w poziomie:
1. Imię (nazwisko jeżeli nastąpiła zmiana) miejsce i rok urodzenia.
2. Rok i miejsce ślubu (jeśli był)
3. Rok i miejsce zgonu – jeśli był ślub. Jeżeli osoba zmarła we wczesnej młodości to zapisuję w komórce pierwszej – według mnie zwiększa to czytelność tabeli.

Jeżeli dana osoba brała ślub w wierszu poniżej zapisuję dane małżonka/małżonki i łączę komórki dotyczące ślubu oraz otaczam pola grubą linią. Przy czym potomek jest zawsze w wyższym wierszu niż ślubny, niezależnie od płci.
Jeżeli był kolejny ślub, to niższą linię robię cienką, a dane otaczając kolejnego partnera linią, od góry wybieram cienką linię.

Kolejne pokolenie zaczynam wypisywać pod komórką ślubów.
Jak zapisać drzewo genealogiczne w Excelu ow

Jak wygląda drzewo genealogiczne Excel
Inny sposób przedstawienia drzewa genealogicznego w Excelu

Ten wzór drzewa genealogicznego w Excelu można dalej rozwijać. Na przykład wykorzystując kolorowanie dla zaznaczenia pokoleń lub oddzielenia kolejnych rodzin lub w kolejnych zakładkach zapisywać informacje dodatkowe informacje i łączyć je ze stroną pierwszą. Wykorzystywać hiperłącza do podłączenia dokumentów, komentarze do zapamiętywania szerszych opisów czy też kolejne zakładki. Okazuje się, żę Excel pozwala na stworzenie całkiem przyzwoitego systemu dokumentowania danych genealogicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *