Przyczynkiem do tego wpisu było dręczące mnie pytanie jak dalekim kuzynem Józefa Piłsudskiego był Kalikst Piłsudski będący na zesłaniu z moim przodkiem Walentym Wyrzykiem w Krasnoufimsku. Pierwszym zaskoczeniem było, że w sieci nie jest dostępne żadne przyzwoicie narysowane drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego. Są i owszem opisy tekstowe, ale ładnych rysunków brak.

Kolejnym zaskoczeniem było, że owego Kaliksta nie ma nawet w tych znalezionych. To znaczy jest, ale w oddzielnym drzewku. Drzewko nie jest podpięte pod główne. Dopiero w herbarzu Uruskiego (tom 14) jest wymieniony Kalikst jako syn Ludwika, wnuk Ignacego i Ludwiki Żabianki. Dokumentem, z którego Uruski wziął informacje jest wywód sporządzony dla okupanta czyli zapis z ksiąg szlachty guberni kowieńskiej w 1845 roku.

Pierwszą wersję drzewa genealogicznego rodziny Józefa Piłsudskiego wziąłem z ze stron Internetowego archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Jest to dokument drzewo genealogiczne oraz informacje dotyczące rodziny Piłsudskich i Butlerów spisane przez Aleksandrę Piłsudską Teczka: 709/1/2. Skan jest w dwu częściach. Po uzupełnieniu informacji o potomkach Marszałka na podstawie Wikipedii oraz potomkach w Japonii wygenerowałem poniższy obrazek.

Drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego I

Następnym krokiem było prowadzenie poszukiwań w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce (701/1/2), które nie zaowocowały znalezieniem Kaliksta. Niezwykle interesujący okazał się znaleziony w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Warszawie Konterfekt Rodu Piłsudskich. Na jego podstawie i dodaniu informacji z Herbarza Uruskiego o Kalikście powstało duże drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego. Nie jest ono oparte o dane źródłowe, więc traktuję je raczej ilustrację jak daleko w sensie genealogicznym znajduje się Kalikst od Józefa Piłsudskiego, a nie prawidłowe drzewo genealogiczne rodziny.

Drzewo genealogiczne rodziny Józefa Piłsudskiego II

Zdaję sobie sprawę, że jest ono jeszcze mało doskonałe i można je uzupełnić i pewnie poprawić, co będę się starał w miarę możliwości robić. Szczególnie warto uzupełnić powiązania Billewiczów występujących w drzewie, przenikanie się gałęzi Piłsudskich (Aniela Piłsudska z domu Piłsudska). A przede wszystkim odnaleźć jak najwięcej dokumentów źródłowych. Także dobrze by było zdobyć Kronikę rodu Piłsudskich napisaną przez Stanisława i Rowmunda Piłsudskich, a wydaną w minimalnym nakładzie w Londynie w 1988 roku.

Gwoli wyjaśnienia: część członków rodziny zapisywała swoje nazwisko przez dz czyli Piłsudzki – występujący w drzewie taki zapis nazwiska nie jest moim błędem.

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Join the Conversation

1 Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Z dużym zainteresowaniem czytam wszystkie Twoje wpisy. Ten poświęcony rodzinie Józefa Piłsudskiego szczególnie mnie zainteresował. Wśród rodzinnych pamiątek po mojej babci mam zdjęcie zrobione w Wilnie jest na nim drużyna harcerek, których opiekunką była Helena Kadenacy, podpis: „Moje bąki „. Najstarsza zachowana kartka pisana była z Sulejówka w 1926 roku. Ostatnia wiadomość to informacja, że Helena zmarła nagle w Lublinie 11.01.1978 roku a pogrzeb odbył się 16-go tegoż miesiąca.