Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczne rodziny Geber

Strona główna » Blog » Geber Charles » Drzewo genealogiczne rodziny Geber

Pisząc artykuł jak wydać książkę genealogiczną, sugerowałem zamiast dołączać arkusze z wielkimi drzewami genealogicznymi, lepiej je rozbić na „konary” zawierające zaledwie 3-4 pokolenia. Każdy z takich „konarów” mógłby być ilustracją rozdziału, a mniejsze gałązki podrozdziałów. Podział taki jest w miarę naturalny (ale nieco makabryczny dla osób niezajmujących się genealogią) – na grobowce rodzinne. Postanowiłem sprawdzić w praktyce, jak należy porozbijać drzewo genealogiczne rodziny Geber, tak aby uzyskać czytelne i dobrze dzielące opowieść strony.

Do wykonania poszczególnych drzew zamierzałem wykorzystać program Ahnenblatt. Nie dlatego, że uważam, że jest to najlepszy program do tworzenia drzew genealogicznych, czy najlepszy program do ich drukowania, ale dlatego, że za jego pomocą można stworzyć rysunki dużych drzew genealogicznych rodziny. Doskonale się sprawdził na przykład przy zobrazowaniu rodziny Marii Skłodowskiej. Można nawet wybierać spośród kilku krojów pisma, wśród których jest bezszeryfowa Veradana — komplementarny krój do mojej ulubionej Georgii, co pasuje do koncepcji graficznej książki.

Myślałem, że pozwala on stosunkowo dobrze opracować graficznie powstające rysunki. Idąc na pewne kompromisy, nie trzeba będzie prosić grafika o robienie rysunków. Kompromisy, o których mowa, to na przykład konieczność przeskalowywania rysunków do odpowiedniego formatu. Oznacza to, że trudno jest za pomocą tego programu za każdym razem uzyskać w druku taką samą wielkość kroju czcionki i ramek dotyczących osób czy też brak możliwości uzyskania pewnych wykresów.

Pełne drzewo genealogiczne rodziny Geber

Na początku chciałem zobrazować artykuł niemal pełnym drzewem genealogicznym rodziny, o której będę pisał. I okazało się, że nie mogę zrobić żadnych sensownych ograniczeń za pomocą programu Ahnenblatt. Chciałem uzyskać wykres klepsydrowy (dla określonej osoby połączony wywód przodków z tablicą potomków) zawierający dużo krewnych — przede wszystkim także przodków żon. Niestety, taki wykres jest gigantyczny ze względu na włączanie do drzewa osób, o których nie będę pisał. Jedyny sposób ograniczenia go, jaki mi przyszedł do głowy, to wpisanie osób do oddzielnej bazy. Przyznam się, ponowne wklepywanie ponad setki nazwisk z dodatkowymi informacjami zniechęcił mnie do zaprezentowania takiego wykresu. Załączyłem więc tylko bardzo zmniejszony widok 10-pokoleniowego drzewa genealogicznego rodziny Geber. Części tego drzewa można zobaczyć poniżej oraz pojawiają się w kolejnych artykułach. W tym momencie dostępne są wpisy o rodzinie Lau oraz Eberlein, a nad kolejnymi pracuję.

Drzewo genealogiczne rodziny Geber
Drzewo genealogiczne rodziny Geber

Przodkowie Charlesa Geber

Drzewo genealogiczne rodziny Geber - przodkowie Charlesa

Postanowiłem sprawdzić, czy się uda za pomocą programu Ahnenblatt z pełnej bazy rodziny uzyskać wykres przodków Charlesa Geber i jego rodzeństwa. Po kilku próbach udało się zrobić całkiem przyzwoicie wyglądający fragment drzewa genealogicznego rodziny Geber.

Wadą tego wykresu jest jego szerokość, a co za tym idzie konieczność wydrukowania go w poprzek kartki, co zmusza czytelnika do odwrócenia czytanej książki. Ponadto informacje o partnerach rodzeństwa są na tym etapie zbędne. Mimo testowania wielu ustawień nie udało się uzyskać wykresu bez tych osób. Jedynym rozwiązaniem pozostało wpisanie na nowo jedynie tego fragmentu tego drzewa. Uzyskałem niemal idealny rezultat wykres nadający się do czytania bez konieczności jej odwracania.

Przodkowie rodzeństwa Geber

Przodkowie żony Charlesa Geber

Przodkowie Emili Leubner

Podobnie wygląda wykres przodków żony Charlesa Geber – Emili Leubner oraz jej rodzeństwa. Dodawszy rodzeństwo przyrodnie – dzieci z drugiego małżeństwa jej matki Augusty z Kazimirusów z Fryderykiem Güthnerem majster rzeźnickim przybyłym z Bawarii – jest ich też siedmioro.

Rodzina Francoisa Louisa Geber

W rodzinie Francoisa Louisa Geber występuje ubytek przodków – Karol Viktor, syn Francoisa Louisa ożenił się ze swoją kuzynką Elisą Dirler – mieli wspólnych pradziadków Johana-Michalea Fortwengler i Joanne z domu Schwob. Byłem ciekaw jak Ahnenblatt sobie z tym poradzi. Niestety, program mnie nie zaskoczył – w zależności od wybrania osoby początkowej do zrobienia wykresu, po prostu dubluje niektóre osoby (na załączonym drzewie rodzinnym jest to Elisą Dirler). Robiąc rysunek ręcznie można ładnie pokazać powstające „kółko” (prawidłowa nazwa: następuje ubytek przodków).

Drzewo genealogiczne rodziny Rodzina Francoisa Louisa Geber

Pozostał jeden problem: wśród moich przodków występuje kilka osób o takim samym imieniu i nazwisku, a nawet drugie imiona są takie same. Są to na przykład Aleksander Duma de Vajda Hunyad (3 pokolenia), Karol Józef Geber (ojciec i syn). Rozwiązaniem jest użycie szeroko stosowanych przez genealogów systemów numeracji osób. Pisałem o nich w artykule Jak zapisać drzewo genealogiczne rodziny. Kłopot z wydrukami z programu Ahnenblatt jest taki, że nie ma możliwości dodania takiego numeru na wykresie. Jedyne obejście, które mi przychodzi na myśl, to wpisać w pole zawód, ale wtedy dla mnie ta informacja wydaje się istotna. Wygląda, że trzeba będzie się przeprosić z którymś z programów do rysowania lub robienia schematów.

2 odpowiedzi na „Drzewo genealogiczne rodziny Geber”

 1. Janina Tomczyk

  Kolega Rysiu Jankielewicz-Jarymi (członek PTG) robi świetne drzewa w Corelu, a jak wiem wydawał książki swej rodziny. Może warto go zapytać o radę w tym zakresie?
  Pozdrawiam serdecznie
  Janina Władysława Tomczyk

  1. genealogia

   Ach stary dobry Corel!. 20 lat temu bardzo go lubiłem. Prosty, a jednocześnie dużo można było w nim zrobić. Niestety, teraz najprostsza wersja kosztuje 400 zł i ma tak dużo zbędnych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *