Z czasem nadchodzi taki moment w pracy genealoga, że wyniki tej pracy trzeba pokazać nie tylko na monitorze komputera, ale także szerszej publiczności. Najbardziej spektakularną wizualizacją swoich osiągnięć jest wydrukowanie jak największego drzewa genealogicznego rodziny (oprócz książki). Ale jak poprawnie przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku?

Teoretycznie, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy z genealogicznego programu komputerowego jak na przykład Ahnenblatt, czy usługi w Internecie jaką jest MyHeritage uzyskać plik PDF zawierający drzewo genealogiczne rodziny i przekazać go do zakładu usługowego dysponującego ploterem laserowym (teoretycznie nieograniczona długość wydruku) ploterem kolorowym (nieco gorsza rozdzielczość, ale można dodać zdjęcia) lub drukarką wielkoformatową (chyba najdroższe rozwiązanie – i chyba format tylko do A0). Zakład dysponujący takim sprzętem powinien znajdować się w każdym większym mieście.

O wyborze programów genealogicznych w aspekcie drukowania pisałem w artykule Jak wydrukować drzewo genealogiczne. Mój wybór do wydruków to Ahnenblatt i o pracy z nim będę pisał dalej. Nie jest on oczywiście pozbawiony niedoskonałości. Po pierwsze brakuje możliwości dobrania wielkości wydruku, po drugie nie zawsze opisy drzewa są w takiej formie jakiej byśmy sobie życzyli.

Plik PDF ze wspomnianego powyżej programu Ahnenblatt na wydruku daje literki wysokości około 1 mm, co dobrze daje się odczytać, gdy studiujemy samodzielnie wykres leżący na stole. Taki wydruk jednak nie nadaje się do pokazywania większej liczbie osób i wspólnego jego omawiania. Dopiero kilkukrotne powiększenie, umożliwia komfortowe oglądanie z większej odległości.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku muzeum
Fragment ekspozycji w Muzeum Warszawskiej Pragi podczas mojego wykładu

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku

Niestety, zwykłe powiększanie pliku PDF w programie graficznym nie jest najlepszym pomysłem – skutkuje „pixelozą”. O ile w Ahnenblatt nie można ustawić parametrów pliku pdf, to daje się je zmienić w plikach TIFF, PNG czy JPG. Standardowo, program proponuje rozdzielczość 300 dpi (kropek na cal) – jest to minimalna rozdzielczość potrzebna do uzyskania wydruku dobrej rozdzielczości. Jeżeli zamierzamy potem powiększyć rysunek, to docelowo też potrzebujemy rozdzielczość 300 dpi, więc przed wygenerowaniem pliku trzeba zwiększyć odpowiednio rozdzielczość. Przykładowo, jeżeli chcemy mieć 2 razy większy rysunek to trzeba zapamiętać z rozdzielczością 600 dpi.

Następnie, w jakimś prostym programie możemy ostatecznie przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku, konwertując do formatu PDF. Na przykład można skorzystać z programu Irfanview.

Więcej możemy osiągnąć eksportując plik TIFF czy PNG uzyskany w programie Ahnenblatt do programu graficznego i tam poddając go obróbce (na przykład dodaniu opisów) i dopiero wtedy wygenerowaniu pliku PDF.
Do obróbki można wykorzystywać na przykład programy profesjonalne jak Photoshop czy niemal równie zaawansowany, ale darmowe jak GIMP 2.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku
Wydruki drzew genealogicznych rodziny w różnych powiększeniach

Z powiększaniem nie można przesadzić – szerokość wstęgi w ploterze z którego zwykle korzystam wynosi ok 90 cm (914 mm minus 5 mm marginesów po obu stronach). Mnie zadowoliło 3 krotne powiększenie – na wstędze można zmieścić 8 pokoleń. Czterokrotne powiększenie uważam już za zbyt duże – wtedy mieści się tylko 6 pokoleń.

Artykuły na temat drzewa genealogicznego
Jak zrobić drzewo genealogiczne – poradnik
następny krok: wyszukiwarki genealogiczne
Jak narysować drzewo genealogiczne rodziny
Jak zapisać w książce drzewo genealogiczne
Drzewo genealogiczne rodziny w komputerze
Najlepszy program obsługujący drzewo genealogiczne
Jak wydrukować drzewo genealogiczne

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Join the Conversation

7 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Tydzień temu orientacyjnie wydrukowałam swoje drzewo (program Ahnenblatt) w formacie A0 w drzewie mam 377 osób w 11 pokoleniach + 1 przedstawiciela z pokolenia 12. Powiem szczerze jestem niezadowolona – szerokość mojego wydruku między 1 a 12 pokoleniem wynosi ok. 37 cm zarówno pod jak i nad mam ok. 30 cm białego. Wielkość płachty papieru jaką otrzymałam jest ok – w sam raz na powieszenie na ścianę. Jak sformatować moje drzewo aby powiększyć na szerokość bez utraty proporcji. Nie chcę wieszać na ścianę 2,5 metrowego wydruku zastanawiam się na rozbiciem drzewa na stronę ojca i matki. Może ktoś coś doradzi?

  1. Dać dobrą poradę bez zobaczenia wydruku (a i po zobaczeniu pewnie też) to trudne zadanie.
   Domyślam się, że chodzi o ploter A0. i obszar zadrukowany to 37 cm na 2,5 metra? W niektórych zakładach mają różnej szerokości rolki papieru i nie trzeba płacić za szerokość A0, a np. A1.

   Można spróbować wykorzystać inny darmowy program genealogiczny: Gramps. Może on, w tym przypadku, lepiej rozłoży osoby na płaszczyźnie? Przyznam się, że nie testowałem z niego wydruków. Przeniesienie danych GEDCOMem pomiędzy programami genealogicznymi nie stanowi większego problemu.
   Można też samemu spróbować obrobić plik wynikowy w np. GIMPie (darmowy program graficzny) lub też samemu go przygotować. O ile GIMPem udało mi się nanosić pewne poprawki, to pewnie nie dałbym rady zrobić pliku od zera.
   Można też poprosić o pomoc grafika – nie są to jakieś oszałamiające kwoty. W artykule Jak wygląda drzewo genealogiczne jest link odsyłający na stronę p. Ogórkiewicz.
   Rozbicie na 2 linię chyba nie rozwiąże problemu – nadal będzie to 2,5 m. tylko że 2 kawałkach.

   1. Wkradło się pewne nieporozumienie zapewne z racji mojego pokrętnego tłumaczenia: otrzymałam arkusz papieru o rozm. 92cmx122cm (i w tym przypadku tak to wygląda https://drive.google.com/open?id=16Xqf74fJ1SZ-y7XY9oba4ackja5QU–C) przykład tych 2,5 m podała pani z punktu i że w tym przypadku będzie mniej tego „białego” Załatwiałam to przez kogoś bo mieszkam na wsi a jechać specjalnie do miasta nie chciałam – I tak to wszystko wyszło.
    Znalazłam jeszcze takie zdjęcie w sieci niemieckiej https://drive.google.com/open?id=17pHlFm62nkGe7IjEjzn58IL7obnOEEK7 – bardzo mi się to podoba, ale wiem, że moje drzewo tak nie będzie się prezentować bo przedstawione drzewo ma zdecydowanie mniejszą ilością osób.
    Osobiście na grafice się nie znam nawet na tej najprostszej, ale opcję Grampa wypróbuję. A nie wie Pan/Pani ile kosztuje projekt drzewa u grafika jak np. p. Ogórkiewicz – tą opcję pozostawię na finalną wersję drzewa – bo wciąż nie jest skończone

    1. Piękny dorobek.
     Obawiam się, że dużo bardziej ścisnąć się nie da.
     Więcej napisze w mailu.

 2. Bardzo fajne i ciekawe, ale… czy da się wydrukować drzewo liczące 600 osób i ciągle poszerzające się?

  1. Ograniczenie wstęgi papieru na popularnych ploterach to szerokość poniżej 1 metra (90 cm). Na tej szerokości 10 pokoleń drukowanych wielką czcionka mieści się bez problemu. Tak do XVI wieku powinno się zmieścić i być całkiem czytelne. 200 osób w wywodzie przodków zajmuje ok 3 metrów. Długość rolki jest teoretycznie nieskończona. Więc zmieszczenie 600 osób nie jest jakimś wielkim wyzwaniem jeżeli przygotuje się wykres zawierający wszystkie osoby. Gorzej z ciągłym poszerzaniem. Niestety, jedynym prostym rozwiązaniem jest wydrukowanie kolejnej wersji (nie da się wygumkować części i narysować na nowo). Taka uroda druku.

 3. Ciekawe. Nie zastanawialem się nad wydrukiem mojego drzewa. Jednak trzeba zacząć. Pozdrawiam !