Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku

Z czasem nadchodzi taki moment w pracy genealoga, że wyniki tej pracy trzeba pokazać nie tylko na monitorze komputera, ale także szerszej publiczności. Najbardziej spektakularną wizualizacją swoich osiągnięć jest wydrukowanie jak największego drzewa genealogicznego rodziny (oprócz książki). Ale jak poprawnie przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku?

Teoretycznie, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy z genealogicznego programu komputerowego jak na przykład Ahnenblatt, czy usługi w Internecie jaką jest MyHeritage uzyskać plik PDF zawierający drzewo genealogiczne rodziny i przekazać go do zakładu usługowego dysponującego ploterem laserowym (teoretycznie nieograniczona długość wydruku) ploterem kolorowym (nieco gorsza rozdzielczość, ale można dodać zdjęcia) lub drukarką wielkoformatową (chyba najdroższe rozwiązanie – i chyba format tylko do A0). Zakład dysponujący takim sprzętem powinien znajdować się w każdym większym mieście.

O wyborze programów genealogicznych w aspekcie drukowania pisałem w artykule Jak wydrukować drzewo genealogiczne. Mój wybór do wydruków to Ahnenblatt i o pracy z nim będę pisała dalej. Nie jest on oczywiście pozbawiony niedoskonałości. Po pierwsze brakuje możliwości dobrania wielkości wydruku, po drugie nie zawsze opisy drzewa są w takiej formie jakiej byśmy sobie życzyli.

Plik PDF ze wspomnianego powyżej programu Ahnenblatt na wydruku daje literki wysokości około 1 mm, co dobrze daje się odczytać, gdy studiujemy samodzielnie wykres leżący na stole. Taki wydruk jednak nie nadaje się do pokazywania większej liczbie osób i wspólnego jego omawiania. Dopiero kilkukrotne powiększenie, umożliwia komfortowe oglądanie z większej odległości.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku muzeum
Fragment ekspozycji w Muzeum Warszawskiej Pragi podczas mojego wykładu

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku

Niestety, zwykłe powiększanie pliku PDF w programie graficznym nie jest najlepszym pomysłem – skutkuje “pixelozą”. O ile w Ahnenblatt nie można ustawić parametrów pliku pdf, to daje się je zmienić w plikach TIFF, PNG czy JPG. Standardowo, program proponuje rozdzielczość 300 dpi (kropek na cal) – jest to minimalna rozdzielczość potrzebna do uzyskania wydruku dobrej rozdzielczości. Jeżeli zamierzamy potem powiększyć rysunek, to docelowo też potrzebujemy rozdzielczość 300 dpi, więc przed wygenerowaniem pliku trzeba zwiększyć odpowiednio rozdzielczość. Przykładowo, jeżeli chcemy mieć 2 razy większy rysunek to trzeba zapamiętać z rozdzielczością 600 dpi.

Następnie, w jakimś prostym programie możemy ostatecznie przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku, konwertując do formatu PDF. Na przykład można skorzystać z programu Irfanview.

Więcej możemy osiągnąć eksportując plik TIFF czy PNG uzyskany w programie Ahnenblatt do programu graficznego i tam poddając go obróbce (na przykład dodaniu opisów) i dopiero wtedy wygenerowaniu pliku PDF.
Do obróbki można wykorzystywać na przykład programy profesjonalne jak Photoshop czy niemal równie zaawansowany, ale darmowe jak GIMP 2.

Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku
Wydruki drzew genealogicznych rodziny w różnych powiększeniach

Z powiększaniem nie można przesadzić – szerokość wstęgi w ploterze z którego zwykle korzystam wynosi ok 90 cm (914mm minus 5 mm marginesów po obu stronach). Mnie zadowoliło 3 krotne powiększenie – na wstędze można zmieścić 8 pokoleń. Czterokrotne powiększenie uważam już za zbyt duże – wtedy mieści się tylko 6 pokoleń.

One thought on “Jak przygotować drzewo genealogiczne rodziny do wydruku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *