Drzewo genealogiczne – portrety przodków

Wiele osób drukując drzewo genealogiczne umieszcza w nim portrety przodków i innych członków rodziny. Jednak o niektórych osobach wiemy bardzo mało a co dopiero mówić o posiadaniu ich zdjęcia. Czasami można się ratować zdjęciem ich grobu lub charakterystycznego miejsca z okolicy w której mieszkali. W przypadku szlachty często używa się herbu. Czasem jednak bywa i tak, że nie mamy już żadnego pomysłu. A wtedy drukują się standardowe rysunki z dostarczone przez twórców programu genealogicznego. Z czasem te obrazki stają się po prostu nudne.

Wizerunki „przodków” w drzewie genealogicznym

Aby temu zaradzić stworzyłem sobie własna galerię hipotetycznych „przodków”. Wykorzystanie jej można zobaczyć na przykładowym drzewie genealogicznym oraz wywodzie przodków (czym się różni drzewo genealogiczne od wywodu przodków opisałem tu) wydrukowanym w programie Ahnenblatt (Jak wydrukować drzewo genealogiczne i wywód przodków). Nazwiska i imiona zostały wybrane spośród najpopularniejszych w Polsce w pierwszym półroczu 2018 roku według Ministerstwa Cyfryzacji.

Drzewo genealogiczne Aleksandra Nowaka Portrety przodków

Drzewo Genealogiczne portrety przodków - Wywód przodków

Portrety „przodków”

Znajdujące się powyższych grafikach portrety „przodków” wykorzystałem w celach dydaktycznych. Korzystam z nich także, gdy chcę zanonimizować swoje drzewo (nie wszystkim chcę pokazywać swój szczegółowy wywód przodków). Czasami też dodaje je do urozmaicenia niektórych swoich wydruków drzew genealogicznych.

„Portrety” mogą być przydatne przy odrabianiu pracy domowej dla dzieci ze szkół podstawowych nie tylko wtedy, gdy brakuje czyjegoś zdjęcia. Tak jak pisałem przy okazji poradnika Jak zrobić drzewo genealogiczne, z praca tą mogą być związane pewne prawne aspekty. Wywód przodków czy drzewo genealogiczne zawierają dane osobowe osób żyjących. Zdjęcia, daty i miejsca urodzenia w połączeniu z imieniem i nazwiskiem, nie tylko podlegają pod sławetne RODO. Bywają osoby, które nie życzą sobie upubliczniania ich wizerunków, a niektóre dane osobowe wręcz nie jest rozsądnie udostępniać publicznie. W niektórych szkołach zdarza się, że prace dzieci wywieszane są na ogólnodostępnych korytarzach.  Są to miejsca publiczne (szczególnie, gdy po południu lub weekend sale są udostępniane różnym osobom lub organizacjom). Dlatego, przygotowując drzewo genealogiczne do szkoły warto co najmniej poinformować osoby, które maja na nim się znajdować, że wykorzystujemy ich dane i wizerunek. Szczególnie wtedy, gdy praca domowa dzieci ma zawisnąć w przestrzeni publicznej.

Pewnym rozwiązaniem może być użycie programów typu „photo to sketch”. Poniżej przedstawiam wynik użycia usługi snapstouch do przetworzenia mojej fotografii. Oczywiście, można wykonać przekształcenie, które bardziej utrudnia identyfikację. Inne wykorzystanie usługi (do przerobienia zdjęć zamku w Liwie) pokazałem w tekście o wykorzystaniu programu Excel do zapisu drzewa genealogicznego.

Poniżej znajdują się portrety „przodków”, które zebrałem podczas moich poszukiwań w bibliotekach cyfrowych, głównie Polonie. Same rysunki z których wycinałem postacie, popiersia i główki należą do domeny publicznej (wolno zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę). Natomiast, wyszukanie, zgromadzenie i wstępna obróbka grafik wymagały mojej pracy, więc ja je udostępniam na licencji: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne (CC BY-NC).

Mam nadzieję, że z czasem będę rozszerzał tą kolekcję.

Kobiety lata 60-te XIX wieku

Mężczyźni lata 60-te XIX wieku

Dzieci lata 60-te XIX wieku

Kobiety z przełomu XIX i XX wieku

Kobiety przed I wojną światową

Chłopcy przed I wojną światową

Dziewczynki przed I wojną światową

Kobiety lata 30-te XX wieku

Mężczyźni lata 30-te XX wieku

Published by Maciej A. Markowski

Maciej Adam Markowski - z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i członek zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Join the Conversation

3 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Dzień Dobry
  Podjąłeś bardzo dobry temat – podobizny przodków.
  Tworzę drzewo genealogiczne moich wnuków.
  Mam wiele zdjęć dziadków i pradziadków, ale brakuje mi wcześniejszych przodków.
  Mogę powiedzieć ,że 99 % moich przodków jest pochodzenia chłopskiego.
  W twoich portretach stworzyłeś podobizny ludzi z zamożniejszych lub mieszczańskich sfer.
  Chciałbym komuś zlecić takie opracowanie około 12 wizerunków chłopek i chłopów z Mazowsza – XVIII wiek.
  Mam jedno stare zdjęcie – na tekturce. Na nim pradziadek , prababcia i ich dwoje dzieci. Mogą posłużyć za wzór.
  Zbigniew Stańczak

  1. Stworzyłem galerię, przeszukując stare gazety, z których wybrałem odpowiednie rysunki. Z rysunkami typów chłopskich w starych gazetach jest trudniej, ale też można coś wybrać.