Drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie

Na potrzeby artykułu w którym przedstawiłem swoje odkrycia o Zaruskich – kuzynach Marii Curie przygotowałem jak najpełniejsze drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie (zatrzymałem się na pokoleniu dzieci Marii, aby nie wkraczać w czasy osób żyjących). Jest to chyba najpełniejsze zestawienie jakie jest łatwo dostępne w Internecie. Niestety, na wykresie nie udało się zmieścić wszystkich zebranych danych, a i warto by było podać źródła z jakich korzystałem, a w szczególności autorów opracowań.

Grób rodzinny Skłodowskich

Maria Skłodowska-Curie wywód przodków
Nowoczesne przedstawienie wywodu przodków Marii
Pierwszym punktem do genealogii Skłodowskich jest ich grób rodzinny na Warszawskich Powązkach. Oprócz symbolicznego pochówku Naszej Noblistki spoczywa tam kilkanaście osób z jej najbliższej rodziny. Dokumenty z inwentaryzacji w tym zdjęcia i inskrypcje można obejrzeć na stronach Urzędu Miasta Warszawy. Większość z tych osób można zobaczyć w drzewie rodzinnym znajdującym się w Wikipedii. Z kolei groby brakujących osób łatwo znaleźć używając wyszukiwarki. Wciąż jednak nie udało mi się odnaleźć grobu babki matczynej czyli Marii z Zaruskich Boguskiej.

Rodzina Skłodowskich na Mazowszu i w Świętokrzyskim

Maria i Bronisława Skłodowskie - drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej – Curie
Maria i Bronisława Skłodowskie z ksiązki Maria Skłodowska-Curie : Autobiografia, 1960 opublikowanej na portalu Polona
Ojciec Marii, Józef Skłodowski utrzymywał bliskie stosunki zarówno ze swoim rodzeństwem, jak i rodzeństwem swojej żony. Witać to chociażby po wizytach Marii u nich. Zostały one opisane w wielu pozycjach literatury przedmiotu, między innymi w książce Teresy Kaczorowskiej “córka mazowieckich równin czyli Maria Skłodowska-Curie z Mazowsza” dostępnej na stronach Związku Literatów na Mazowszu (w formie papierowej w Księgarni Historycznej). Rodzina Skłodowskich była również związana okolicami Kielc. Przeczytać możemy o niej w książce-przewodniku “Maria Skłodowska-Curie i jej rodzina w świętokrzyskiem” do której dokumenty zbierali i je opracowali Ryszard Garus, Jacek Skrzypczak i Elżbieta Stec. Dzięki tym książkom stosunkowo dobrze znamy wujostwo i stryjostwo Marii oraz ich potomków.

Wcześniejsze badania Zaruskich, informacje zawarte w powyższych pozycjach plus indeksy i drobne artykuły znalezione przez wyszukiwarkę Google sprawdzone z aktami metrykalnymi pozwoliły stworzyć pełne drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie.

Genealogia pracą zespołową

Dzięki dr Adamowi Pszczółkowskiemu poprawiłem kilka błędów w wywodzie przodków Marii Skłodowskiej.
Bardzo dziękuję Pani Monice Nyczance za poprawki i uzupełnienia dotyczące osób współczesnych Marii Skłodowskiej Curie.
Osoba używająca nicku Mariusz_14 na portalu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego dostarczyła nowe informacje ze Szczepankowa dotyczące przodków Felixa Boguskiego żyjących w XVIII i XIX wieku.
Na podstawie tych informacji dopisałem również przodków Katarzyny Kisielnickiej bazując na herbarzu Bonieckiego. Przy okazji zastrzegam się, że dane z herbarza nie muszą być poprawne.

Bardziej dokładne informacje o istniejących dokumentach źródłowych dotyczących samej Marii można znaleźć na blogu Grażyny Rychlik Praktykowanie Genealogi.

Drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie

Drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie rysunek wygenerowany w programie Ahnenblatt
Drzewo genealogiczne rodziny Marii Skłodowskiej Curie rysunek wygenerowany w programie Ahnenblatt

Więcej informacji jak wydrukować drzewo genealogiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *