Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego

Dziadek Adam Smoliński skupiał się przede wszystkim na swojej pracy. Prawie nie pamiętam, by spotykał się ze znajomymi spoza kręgu zawodowego, a i to raczej były spotkania oficjalne. Pewnie dlatego w pamięci zapadły mi wspólne spacery z Dziadkiem do Pana Dajkowskiego w Zalesiu Dolnym. Dla kilkuletniego dzieciaka nie byłyby te spotkania dorosłych żadną atrakcją, gdyby nie samochód doktora — stara dekawka. Zachwycało mnie, że część konstrukcji nadwozia była z drewna, które kryto materiałem. Tyle zachowało się w mojej pamięci. Postanowiłem sprawdzić, kim była osoba, która potrafiła oderwać Dziadka od jego ukochanej pracy zawodowej. Okazało się, że jego życiorys był niebanalny.

Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego
DKW F8

Leonard Dajkowski

„Obecnie” w Polsce nazwisko Dajkowski nosi około 20 osób, więc poszukiwania były bardzo ułatwione. Jedyny mężczyzna pochowany na cmentarzu w Piasecznie to Leonard Dajkowski doktor medycyny urodzony 13-09-1897 zmarły 13-11-1968. Z innych dokumentów można się dowiedzieć, że urodził się w Sosnowcu.
Jak wynika z Dziennika Personalnego z 28 lutego 1920 roku Leonard Dajkowski brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako student medycyny w stopniu podchorążego sanitarnego, a następnie podporucznika sanitarnego w 11 pułku piechoty. Prawdopodobnie zaraz po wojnie został zdemobilizowany, bo w Roczniku Oficerskim z 1923 roku występuje już jako podporucznik rezerwy.

W 1929 roku został wspólnikiem firmy „Prywatne Pogotowie Lekarskie tel. 75-75”. Pozostali wspólnikami byli Stanisław Janisławski, Feliks Hłasko oraz Zygmunt Boczkowski i Daniel Wyszogród. Pogotowie to było kontynuacją działalności dr. Zygmunta Boczkowskiego działającego od 5 marca 1927 roku (Obwieszczenia Publiczne z 5 listopada 1930 roku). Leonard Dajkowski był również wspólnikiem firmy „Prywatne Pogotowie Lekarskie, tel. 500”. Uchwałą walnego zgromadzenia wspólników z dnia 10 września 1931 roku, spółka znalazła się w stanie likwidacji (Obwieszczenia Publiczne z 1 czerwca 1932 roku). W 1932 roku praktyka lekarska doktora Dajkowskiego już okrzepła. O dziwo, mimo że był ginekologiem, specjalizował się w wydawaniu zaświadczeń kierowcom potrzebnych do otrzymania prawa jazdy. Ale w pogotowiu działał nadal co najmniej do w 1933 roku na co wskazują relacje w prasie.

Po wybuchu wojny pracował nadal w pogotowiu oraz prowadził prywatną praktykę ginekologiczną. W 1940 roku został zaaresztowany za działalność „polityczną” i osadzony na Pawiaku skąd trafił do obozów koncentracyjnych Majdanka, Buchenwaldu, Dachau. Z tego ostatniego został oswobodzony przez wojska amerykańskie w kwietniu 1945 roku.

Leonard Dajkowski do Polski wrócił we wrześniu 1945 roku i zamieszkał w Gdyni. Zorganizował tam i został kierownikiem Pogotowia ratunkowego P.C.K.. Po kilku latach przeniósł się do Piaseczna. Początkowo mieszkał na ul. Sierakowskiego 19, a następnie w Zalesiu Dolnym na ulicy Księcia Józefa 14.

Sobiesław Dajkowski

Znajomość mojego Dziadka Adama Smolińskiego z Leonardem Dajkowskim mogła pochodzić z bardzo dawnych czasów. Był on bowiem starszym bratem Sobiesława Dajkowskiego urodzonego w 1912 roku, więc niemal równolatka mojego Dziadka. Tak samo, jak mój Dziadek, był inżynierem elektrykiem. Warto wspomnieć, że Sobiesław Dajkowski podczas powstania zorganizował elektrownię, która początkowo zasilała pompę głębinową na ulicy Hożej 51, a następnie okoliczne szpitale i zakłady produkcji broni dla powstańców. Po wojnie pracował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Poszukując informacji o Leonardzie Dajkowskim, znalazłem wiele informacji o jego dalszej i bliższej rodzinie. Myślę, że warto, aby ktoś spisał losy całej tej rodziny, bo są wśród nich tak ciekawe osoby, jak na przykład Czesław Dajkowski znany działacz Sokoła. Intrygujące jest również, w jaki sposób powstało tak rzadkie nazwisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *