Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego

Strona główna » Blog » Smoliński Adam » Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego

Dziadek Adam Smoliński skupiał się przede wszystkim na swojej pracy. Prawie nie pamiętam, by spotykał się ze znajomymi spoza kręgu zawodowego, a i to raczej były spotkania oficjalne. Pewnie dlatego w pamięci zapadły mi wspólne spacery z Dziadkiem do Pana Dajkowskiego w Zalesiu Dolnym. Dla kilkuletniego dzieciaka nie byłyby te spotkania dorosłych żadną atrakcją, gdyby nie samochód doktora — stara dekawka. Zachwycało mnie, że część konstrukcji nadwozia była z drewna, które kryto materiałem. Tyle zachowało się w mojej pamięci. Postanowiłem sprawdzić, kim była osoba, która potrafiła oderwać Dziadka od jego ukochanej pracy zawodowej. Okazało się, że jego życiorys był niebanalny.

Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego
DKW F8

Leonard Dajkowski

„Obecnie” w Polsce nazwisko Dajkowski nosi około 20 osób, więc poszukiwania były bardzo ułatwione. Jedyny mężczyzna pochowany na cmentarzu w Piasecznie to Leonard Dajkowski doktor medycyny urodzony 13-09-1897 zmarły 13-11-1968. Z innych dokumentów można się dowiedzieć, że urodził się w Sosnowcu.
Jak wynika z Dziennika Personalnego z 28 lutego 1920 roku Leonard Dajkowski brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako student medycyny w stopniu podchorążego sanitarnego, a następnie podporucznika sanitarnego w 11 pułku piechoty. Prawdopodobnie zaraz po wojnie został zdemobilizowany, bo w Roczniku Oficerskim z 1923 roku występuje już jako podporucznik rezerwy.

W 1929 roku został wspólnikiem firmy „Prywatne Pogotowie Lekarskie tel. 75-75”. Pozostali wspólnikami byli Stanisław Janisławski, Feliks Hłasko oraz Zygmunt Boczkowski i Daniel Wyszogród. Pogotowie to było kontynuacją działalności dr. Zygmunta Boczkowskiego działającego od 5 marca 1927 roku (Obwieszczenia Publiczne z 5 listopada 1930 roku). Leonard Dajkowski był również wspólnikiem firmy „Prywatne Pogotowie Lekarskie, tel. 500”. Uchwałą walnego zgromadzenia wspólników z dnia 10 września 1931 roku, spółka znalazła się w stanie likwidacji (Obwieszczenia Publiczne z 1 czerwca 1932 roku). W 1932 roku praktyka lekarska doktora Dajkowskiego już okrzepła. O dziwo, mimo że był ginekologiem, specjalizował się w wydawaniu zaświadczeń kierowcom potrzebnych do otrzymania prawa jazdy. Ale w pogotowiu działał nadal co najmniej do w 1933 roku na co wskazują relacje w prasie.

Po wybuchu wojny pracował nadal w pogotowiu oraz prowadził prywatną praktykę ginekologiczną. W 1940 roku został zaaresztowany za działalność „polityczną” i osadzony na Pawiaku skąd trafił do obozów koncentracyjnych Majdanka, Buchenwaldu, Dachau. Z tego ostatniego został oswobodzony przez wojska amerykańskie w kwietniu 1945 roku.

Leonard Dajkowski do Polski wrócił we wrześniu 1945 roku i zamieszkał w Gdyni. Zorganizował tam i został kierownikiem Pogotowia ratunkowego P.C.K.. Po kilku latach przeniósł się do Piaseczna. Początkowo mieszkał na ul. Sierakowskiego 19, a następnie w Zalesiu Dolnym na ulicy Księcia Józefa 14.

Sobiesław Dajkowski

Znajomość mojego Dziadka Adama Smolińskiego z Leonardem Dajkowskim mogła pochodzić z bardzo dawnych czasów. Był on bowiem starszym bratem Sobiesława Dajkowskiego urodzonego w 1912 roku, więc niemal równolatka mojego Dziadka. Tak samo, jak mój Dziadek, był inżynierem elektrykiem. Warto wspomnieć, że Sobiesław Dajkowski podczas powstania zorganizował elektrownię, która początkowo zasilała pompę głębinową na ulicy Hożej 51, a następnie okoliczne szpitale i zakłady produkcji broni dla powstańców. Po wojnie pracował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Poszukując informacji o Leonardzie Dajkowskim, znalazłem wiele informacji o jego dalszej i bliższej rodzinie. Myślę, że warto, aby ktoś spisał losy całej tej rodziny, bo są wśród nich tak ciekawe osoby, jak na przykład Czesław Dajkowski znany działacz Sokoła. Intrygujące jest również, w jaki sposób powstało tak rzadkie nazwisko.

8 odpowiedzi na „Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego”

 1. Jolanta Jarosz

  `To może mało ważne wspomnienie, ale dla mnie słowo lekarz kojarzyło się od dzieciństwa z doktorem Dajkowskim. Mieszkaliśmy wówczas w Zalesiu Górnym, w wynajętym mieszkaniu przy Drodze Dzików. Mogło to być pomiędzy 1953 i 1957, bo pamiętam wizytę doktora. Leżałam w łóżku kiedy usłyszałam, że nadjechał jakiś pojazd i wszedł pan doktor. Ojciec powiedział mi, że lekarz przyjechał na motorze. Mój mąż, pochodzący z Zalesia Dolnego , twierdzi, że doktor jeździł czeską Jawą. Piszę wspomnienie o Ośrodku Zdrowia w Zalesiu Górnym, ale nie sposób zacząć opowieść nie wspominając doktora (teraz wiem, że miał na imię Leonard), Dajkowskiego. Był pewnie jedynym, dyspozycyjnym lekarzem w okolicach Piaseczna, jeżdżącym do pacjentów. I tak, z tym motorem pozostał w mojej wdzięcznej pamięci. Kiedy miałam 9 lat, ojciec nauczył mnie jeździć na wuefemce (WFM M06) i pozwalał jeździć po piaszczystych drogach Zalesia, co dziś wydaje mi się skrajną nieodpowiedzialnością.

  1. Hania

   Pani Jolanto. Miło mi się czyta jak Pani opisuje mojego dziadka. Tak dr. Leonard Dajkowski był moim dziadkiem. Niestety nie było mi dane go poznać, gdyż zmarł jak mój tato miał 16 lat. Jak czasem jestem w Warszawie to zajeżdżam do Piaseczna na cmentarz, zanim pojadę na Powązki odwiedzić babcię(mamę taty).

 2. Yah

  Miałem przyjemność pracować w kuźni Andrzeja przy Malczewskiego w Gdańsku.
  Mam same dobre wspomnienia, był mistrzem i świetnym nauczycielem.
  Jan Konecki

 3. Ryszard Dajkowski

  Drobne uzupełnienie i sprostowanie. Leonard Dajkowski miał tytuł doktora wszechnauk lekarskich owszem zajmował się ginekologią ale robił też operacje plastyczne. Został aresztowany po donosie o nie zgloszeniu przez niego faktu udzielenia pomocy medycznej rannemu z raną postrzałową. Leonard był także więźniem Aushwitz. Po wyzwoleniu przez Amerykanów Dachau organizował pomoc medyczną i pomagał więzniom. Dostał nakaz opuszczenia Gdyni za odmowę zostania etatowym lekarzem UB.

  1. Maciej A. Markowski

   Dziękuję bardzo za informacje. Między innymi dla takich komentarzy piszę artykuły.

 4. Maciej Krzysztof Ożóg-Orzegowski

  Trafiłem dzisiaj na artykuł o Leonardzie i Sobiesławie/Tadeusz/ Dajkowskich — braciach mojej babci Ożóg-Orzegowskiej Heleny z domu Dajkowskiej.
  Bardzo dziękuję za przypomnienie tych moich „wujków”, bo tak ich nazywałem przeważnie w czasie wakacji spędzanych w Chylicach, gdzie mieszkała Janina Szunejko z Dajkowkich -ich kolejna siostra /
  Dziękuję Panu za przypomnienie dekafki Leonarda, którą miałem przyjemność jeździć ponad 50 lat temu.
  Sobiesław zmarł w Warszawie 20 lat temu i jest pochowany na Starych Powązkach w grobie rodzinnym z rodzicami Dajkowskimi i moją babcią.
  Leonard zmarł dużo wcześniej i był pochowany w Piasecznie.
  Jego syn -Andrzej Dajkowski /oficjalnie też Leonard/ zmarł w Gdańsku 4 miesiące temu.
  Żyją jego dzieci -Jakub i Dorota.

  10 lat temu Andrzej Dajkowski założył na Geni drzewo rodzinne.Prowadziłem je z nim i cały czas opiekuję się nim z pomocą rodziny.
  Mam też prawie bliźniacze drzewo na MyHeritage

  W Klarysewie pod Warszawą /dzisiaj Konstancin-Jeziorna/ żyje profesor Politechniki Warszawskiej Jacek Kudrewicz wywodzący się również z rodziny Dajkowskich .
  Na ścianach jego domu niezmiennie od bez mała 100 lat wiszą zdjęcia całej rodziny Dajkowskich.
  Jacek ma 85 lat i odwiedziłem go na początku października akurat w dniu, gdy umierał Andrzej Dajkowski.

  W Londynie,San Francisco zamieszkuje rodzina Marii Jonikas z d.Dajkowskiej – siostry Leonarda, Sobiesława, Heleny, Janiny i Ireny Trzos.
  Marek-syn cioci Marysi i wujka Mietka – słynnego lotnika dywizjonu 305/Mieczysław Jonikas / ożenił się z Basią Romanowiczową profesor uniwersytetu Berkley.
  Przez wiele lat kontynuował w Paryżu dzieło Kazimierza i Zofii Romanowiczów prowadząc ich księgarnię i galerię.

  Znam całą historię rodziny i staram się poszerzać ją również dzięki Panu i Pana publikacjom.

  Z poważaniem

  Maciej Krzysztof Ożóg-Orzegowski

  1. genealogia

   Bardzo dziękuję za komentarz i wyczerpujące informacje o rodzinie.
   Bardzo się zdziwiłem i ucieszyłem, widząc informacje o profesorze Jacku Kudrewiczu, z którym wieki temu miałem wykłady z automatyki na Wydziale Elektroniki.
   Z poważaniem
   Maciej Markowski

  2. Hania

   Dzień dobry. Jestem wnuczką Leonarda Dajkowskiego-lekarza i córką jego syna Wiesława(dla wszystkich Marka) Miło poczytać informacje o moich przodkach, o których nie miałam pojęcia :) Widnieje w naszym drzewie genealogicznym, ale niestety nie mogę tam niczego zmieniać. Wiem, że stryjek Leonard Andrzej wprowadzał zmiany. Nie pamiętam już czy data śmieci taty jest wprowadzona

   Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *