Księgi wieczyste jako źródło informacji dla genealoga są promowane od dłuższego czasu przez co najmniej kilka osób. Początkowo nie zwracałem na nie uwagi. Przykładowo byłem dostatecznie zachwycony, że na planie Warszawy z 1936 roku udało mi się zlokalizować dokładne miejsce…

Struktura książki o historii mojej rodziny
Uważam, że rozpoczęcie pracy nad książką genealogiczną jest momentem zwrotnym. Oznacza, że czas poszukiwań się zakończył i nastał czas ich opisywania. A badań genealogicznych przecież nigdy się nie kończy! Więc odwlekam ten moment, poświęcenia całej energii na pisanie książki o…

Doktor Dajkowski z Zalesia Dolnego
Dziadek Adam Smoliński skupiał się przede wszystkim na swojej pracy. Prawie nie pamiętam, by spotykał się ze znajomymi spoza kręgu zawodowego, a i to raczej były spotkania oficjalne. Pewnie dlatego w pamięci zapadły mi wspólne spacery z Dziadkiem do Pana…

Poradnik genealoga amatora Rafał Prinke
Po raz pierwszy Poradnik genealoga amatora został wydany ponad ćwierć wieku temu, w 1992 roku. Czy jest sens sięgać do tak starej pozycji? Jak najbardziej. I to nie tylko dlatego, że podstawy genealogii nie ulegają zmianie. Genealogia w ciągu ostatnich…

Drzewo genealogiczne – co to jest, jak wygląda
Obecnie panuje duże zamieszanie w nazewnictwie i wiele osób nie wie, jak w końcu wygląda drzewo genealogiczne. A warto to wiedzieć przed rozpoczęciem jego rysowania. Postaram się to wyjaśnić i podać przykłady. W szkolnych podręcznikach, programach komputerowych tworzenie drzewa genealogicznego…

Centralne Archiwum Wojskowe – wyszukiwarka
Pod koniec listopada 2018 roku została uruchomiona wyszukiwarka sygnatur dokumentów w Centralnym Archiwum Wojskowym Wojskowego Biura Historycznego. Jest to kolejny gigantyczny postęp w dostępie do dokumentów tego archiwum. Warto wspomnieć, że dokumenty zawarte w CAW dotyczą nie tylko wojskowych. Znajduje…

Drzewo genealogiczne rodziny Roth
Drzewo genealogiczne rodziny Roth zawiera co najmniej kilka bardzo ciekawych postaci wartych wspomnienia. Rodzinnie połączony z tą rodziną jestem przez Polkowskich: moja kuzynka i żona kuzyna spoczywają w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach, a kuzyn w grobowcu na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim….

Przodkowie Władysławy Kalickiej po matce
Macierzyści (od strony matki) przodkowie Władysławy Duma de Vajda Hunyad, w odróżnieniu od ojczystych zostali zachowani w pamięci rodzinnej. Grób Uszyckich na Warszawskich Powązkach, w których spoczęła matka Władysławy Kalickiej: Helena Izabela Uszycka I voto Kalicka II voto Niemierko wciąż…

Kaliccy – przodkowie Władysławy Duma de Vajda Hunyad
O niektórych osobach w rodzinie mało wiadomo. Czasami nawet wiedza, że taka osoba istniała, zanika. Na przykład tak się stało z moją Praprababką Walentyną Zaruską z domu Wyrzyk. Pradziadek miał 5 lat, kiedy umarła, więc w pamięci rodzinnej w ogóle…

Architektura w genealogii – otoczenie moich przodków
Prowadząc swoje poszukiwania, staram się dogłębnie poznać swoich przodków. Nie tylko tytułowe Kim Oni byli, ale także gdzie mieszkali, pracowali, którędy chodzili. Uważam, że także to, co widzieli naokoło siebie, w jakiś sposób ich ukształtowało. Wychowałem się na Starym Mokotowie,…