Rada familijna
Rada familijna kojarzy się głównie z opieką nad dziećmi posiadającymi majątek. Nie zawsze tak było. Błądząc po różnych ścieżkach genealogicznych, natrafiłem na ciekawy zapis aktu ślubu. Jego atrakcyjność spowodowana jest rzadko występującą sytuacją braku informacji o życiu ojca. Dokument pochodzi z 1817 roku, więc akt powstał już dziesięć lat po wprowadzeniu metryk opisowych według Kodeksu…
Pożar Pułtuska, Sienkiewicz i moja rodzina
W lipcu 1875 wybuchł wielki pożar Pułtuska. Nie było w nim nic niezwykłego, pożary trawiące całe miasta w tym czasie były niemal na porządku dziennym. Jednak za sprawą Henryka Sienkiewicza pożar ten stał się sławny. Po pierwsze stało się to za sprawą napisanego przez niego reportażu z miejsca tragedii. W opinii prof. UŁ Magdaleny Pietrzak…
Święto Zmarłych kiedyś i dziś
Święto Zmarłych jest nieformalnym świętem genealogów, historyków swoich rodzin. Tego dnia nie zwykle chodzimy na cmentarze, aby prowadzić poszukiwania genealogiczne, bo to robimy na co dzień. Co najwyżej, chcąc się skontaktować z nieznaną rodziną, zostawiamy wiadomości dla nich na grobach, w których spoczywają wspólni krewni czy powinowaci. Natomiast głównym celem naszych wizyt są groby naszych…
Andrzej Polkowski – kuzyn w dwu liniach
Andrzej Polkowski (wikipedia) — słynny tłumacz nie mógł umknąć mojej uwadze podczas poszukiwań kuzynów po linii Polkowskich. Poznanie obojga jego rodziców zwiększyło szanse dwukrotnie. Okazało się, że pokrewieństwo jest możliwe po ojcu, ale także po matce Andrzeja Polkowskiego. Rodzina ojca Andrzeja Polkowskiego Ojcem Andrzeja Polkowskiego był Stanisław. Urodził się w Warszawie 16 listopada 1915 roku,…
Profesor Adam Smoliński – mój kochany Dziadek
Długo nie mogłem się zdecydować jak napisać o moim dziadku Adamie Smolińskim. Kilkukrotnie podchodziłem do pisania i nic z tego nie wynikało. Jego życiorys zawodowy można znaleźć niemal w dowolnej formule – od krótkiej notatki w encyklopedii, przez wpisy do Polskiego Słownika Biograficznego czy Słownika Biograficznego Techników Polskich, biogramy na stronach Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej…
Cokoły przechodnie. Piotr Fuglewicz
Książka, przez pryzmat nietuzinkowych życiorysów, kreśli szkic historii Śląska. Napisana w stylu, który bardzo lubię: każde zdanie niesie informację, brak tam zbędnych ozdobników typu „wpłynąłem na suchego przestwór oceanu”. Piotr Fuglewicz zgromadził dostatecznie dużo danych, aby opisane przez niego osoby były soczystymi postaciami. Jednak po przeczytaniu książki czuję pewien niej niedosyt: mimo że jest to…
Romuald Gutt rodzinnie
Romuald Gutt jest jednym z moich ulubionych architektów. Wychowałem się i większość życia spędziłem na Mokotowie, codziennie mijając budynki wybudowane według jego projektów lub wzorowane na jego koncepcjach. Według legendy rodzinnej ciotka Zofia Lisowska, która projektowała dom rodzinny na Krasickiego, była uczennicą Romualda Gutta (Gutt nie uczył na PW przed wojną więc to legenda). Kilka…
Budowa wiaduktów linii średnicowej w Warszawie
Koncepcja zbudowania w Warszawie kolejowej linii średnicowej pojawiła się już pod koniec XIX wieku, w 1884 roku. Nie miała ona wtedy szansy na powstanie, szczególnie że od 1876 roku istniała już kolej obwodowa. Nie dość, że ze względów wojskowych car niechętnie patrzył na rozbudowę kolejnictwa w Królestwie Polskim (tzw. taktyka bezdroży), to peryferyjna twierdza Cesarstwa…
Dziady i dybuki Jarosław Kurski
Książkę Dziady i dybuki przeczytałem w ciągu jednego popołudnia. Z mojej strony nie było trudne, bo to zaledwie 500 stron absolutnie genialnie napisanej książki genealogicznej. W końcu wiem, jak powinna wyglądać moja książka o historii rodziny. Niestety nie będzie tak wyglądać, bo nie mam takich umiejętności, zdolności kompozycji i lekkiego pióra. Jest to frustrujące. Kompozycja…
Wstecz Historia Warszawy Rafał Brzostek
Bardzo dużo oczekiwałem po książce Wstecz Historia Warszawy do początku profesora Rafała Brzostka. Mój apetyt wzrósł jeszcze bardziej po spotkaniu z profesorem, które zorganizowałem dla Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jednak książka okazała się zupełnie czymś innym, niż się spodziewałem. Czy była rozczarowaniem? Zdecydowanie nie. Natomiast mam ambiwalentne odczucia. Książka jest ważna, profesor Rafał Brzostek poruszył wiele…