Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Autosomalne DNA. Moje pierwsze doświadczenia.

Strona główna » Blog » badania DNA » Autosomalne DNA. Moje pierwsze doświadczenia.

Wyniki badań przesłanych próbek DNA do MyHeritage przyszły niespodziewanie szybko. Prawie dwa tygodnie przed zapowiadanym terminem. Nie przyniosły wielu niespodzianek. Zgodnie z przypuszczeniami potwierdzone zostały dwie linie dzięki wcześniejszym badaniom Kuzynek mających swoje drzewa na MyHritage. Więc genetyka w genealogii ma rację bytu. Zabawny jest wynik przybliżonego pochodzenia etnicznego, ale ja autosomalne DNA w tej części traktuje bardziej zabawowo.

Zastrzeżenie: ze względu na zupełnie inny charakter badań DNA (dotyczy ono żyjących osób i to bardzo osobistych informacji) niż moich poprzednich badań genealogicznych, artykuły ich dotyczące będą bardziej ogólne jeśli chodzi dane osobowe (dane genetyczne powinny być bardzo chronione). Podaję wyłącznie informacje dotyczące wyłącznie mojej osoby i moich przodków, natomiast na temat przodków moich kuzynów, niebędących moimi przodkami zachowuję dla naszego rodzinnego użytku. Niestety, nie mogę przez to podzielić się pewnymi smaczkami, jak geny są przekazywane, ale mam nadzieję, że czytelnicy to rozumieją.

Podobieństwa według autosomalnego DNA (matche)

Dzięki badaniu atDNA mogę potwierdzić zgodność części papierowego wywodu przodków z biologicznym. Co prawda MyHeritage informuje mnie aż o 3 043 znalezionych podobieństwach DNA, ale bez wgłębiania się w szczegóły tylko o kilku wynikach mogę coś powiedzieć.

Zgodna jest linia (wspólni przodkowie to moi 3 x Pradziadkowie):

 1. Walenty Wyrzyk (ur. 14 lut 1830 w Pniewniku, zm. 28 maj 1903 w Pułtusku) i Feliksa Ołtuszewska (ur. 1824 Bojmie, zm. 1896 Pułtusk) ->
 2. Walentyna Zaruska z d. Wyrzyk(ur. 1857 w Pogorzeli, par Osieck, zm. 15 sie 1885 w Olszaku par. Pułtusk) ->
 3. Ryszard Marian Zaruski (ur. 18 mar 1880 w Czaplicach Wielkiech, zm. 23 gru 1949 Warszawa) ->
 4. Wanda Smolińska z d. Zaruska (ur. 7 lip 1911 w Częstochowie, zm. 11 kwi 1993 w Warszawie) ->
 5. moja Mama.
Autosomalne DNA - stopień pokrewieństwa według MyHeritage
Stopień pokrewieństwa według MyHeritage przy wspólnym DNA 0,9% (64,3‎ cM) oraz 0,9% (60,4‎ cM) najdłuższe wspólne segmenty to 57,6‎ cM i 44,7‎ cM odpowiednio.

Drugi przypadek jest bardziej skomplikowany. Pokrewieństwo zachodzi w dwu liniach. W jednym przypadku wspólnym przodkami są moi 2 x Pradziadkowie, a w drugim 3 x Pradziadkowie.

 1. Walenty Markowski (ur. 14 lut 1822 w Cetkach par. Rypin, zm. 1898 w Janowie par. Świedziebnia) i Katarzyna Koniszewska (ur. 1822 Dylewo par. Rypin, zm. 1867 Janowo par. Świedziebnia) ->
 2. Kazimierz Markowski (ur. 3 mar 1860 w Janowie par. Świedziebnia) ->
 3. Adam Markowski (ur. 8 lut 1898 Janowo, par. Świedziebnia, zm. 6 lis 1976 w Warszawie) ->
 4. mój Tata.

oraz

 1. Jakub Szymański (ur. 1798 w Janowie par. Świedziebnia, zm. 1855 w Janowie par. Świedziebnia) i Marianna Stefańska (ur. 1812 w Janowie, par. Świedziebnia) ->
 2. Jan Szymański (ur. 1 lip 1832 w Janowie, par. Świedziebnia, zm. 13 paź 1898 w Janowie, par. Świedziebnia) ->
 3. Katarzyna Markowska z d. Szymańska (ur. 14 lut 1870 w Janowie, par. Świedziebnia) ->
 4. Adam Markowski (ur. 8 lut 1898 Janowo, par. Świedziebnia, zm. 6 lis 1976 w Warszawie)
 5. mój Tata.
Autosomalne DNA Moje pierwsze doświadczenia krewna 2
Stopień pokrewieństwa według MyHeritage przy wspólnym DNA 0,8% (56,1‎ cM), 3 wspólnych segmentach z których najdłuższy ma 32,6‎ cM.

Przy dwu liniach oczekiwałbym trochę więcej zgodności genetycznych, ale za mało jest danych do wnioskowania. Według mnie pokazuje to, jak losowo przekazywane są geny. Pierwszy przypadek pod tym względem jest bardziej dobitny, ale nie po mojej stronie, więc nie mogę pokazać.

Grupa osób z dużym wspólnym zestawem genów z tą kuzynką jest spora. Więc liczę na ciekawe odkrycia dotyczące tej części rodziny. Co więcej, znajduje się w niej jeszcze osoba z całym 1% podobnych genów, co według MyHeritage może oznaczać potomka mojego pradziadka.

Przybliżone pochodzenie etniczne na podstawie badań DNA

Jak wspomniałem, tą część traktuję raczej zabawowo. Dobrze, że wyszła mi Europa, bo mogła się trafić np. Polinezja czy Ameryka Południowa.

Mój wynik to 
Z grupy Europy Wschodniej
Bałkańczyk 44,8%
Bałt 40,5%
Z Europy Północnej i Zachodniej
Skandynaw 9,1%
Irlandczyk, Szkot i Walijczyk 5,6%

Ta grupa, która jest chyba najpopularniejsza wśród Polaków, czyli Europejczyk z Europy Wschodniej u mnie jest zupełnie nieobecna.

Można się próbować wnioskować, że jakiś Ketling maszerował przez wioskę moich przodków czy też przewinęli się jacyś wikingowie. Jednak przy moich potwierdzonych na papierze korzeniach ciągnących się bez mała przez całą Europę nic nie jest pewne.

Tutaj więcej na temat pochodzenia etnicznego.

Autosomalne DNA moje pochodzenie etniczne według MyHeritage
Moje pochodzenie etniczne według MyHeritage

Y-DNA uzyskane z atDNA

Autosomalne DNA może być wykorzystane do oszacowania Y-DNA. Pozwala na to narzędzie stworzone przez Chrisa Morleya.

Znów wynik nie jest zaskakujący. Najprawdopodobniej jest to haplogrupa R1a1a1 (R-M417) czyli Europa i Azja. Tym razem jak najbardziej „polska” haplogrupa. Z mniejszym prawdopodobieństwem może być to też K-PF5504 (K-PF5493, K-PF5480) lub A-CTS3331 lub N1a N-M96 (N-CTS7095, N-P189) oraz R1b-L277. Jednak po przeczytaniu opisów tych grup raczej nie jest to prawdopodobne.

EDIT: Wykonałem także właściwe badanie Y-DNA w FTDNA. Wynik to R-Y41304.

Autosomalne DNA w innych serwisach

Surowe dane DNA można wrzucić w kilka innych serwisów internetowych zajmujących się genealogią genetyczną. Najbardziej znane to GEDmatch i FamilyTreeDNA. Swoje dane tam wrzuciłem i może za jakiś czas opiszę, co z tego wynika. Natomiast danych z MyHeritage nie można wrzucić na Ancestry, więc zrobiłem też test Ancestry DNA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *