Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Albumy genealogiczne do wypełnienia

Strona główna » Blog » Książki genealogiczne » Albumy genealogiczne do wypełnienia

Albumy genealogiczne — książki do wypełnienia informacjami o swoich przodkach czy zapisania swoimi wspomnieniami — stają się coraz ciekawsze i bardziej popularne. Moje ograniczone zdolności plastyczne, a przede wszystkim brzydki charakter pisma wstrzymywały mnie przed ich zakupem, ale pozytywne opinie zaprzyjaźnionych osób (nawet dojrzałych genealogów) skłoniły mnie, aby zrobić zestawienie, co jest dostępne. Co prawda nie wiem, czy przekonam się do nich i czy głęboko wbity w głowę zakaz pisania w książkach uda mi się przezwyciężyć.

Opisuję następujące pozycje:

Generalna uwaga:
Uważam, że do tych albumów należy wklejać tylko i wyłącznie kopie (wydrukowane skany, xero) posiadanych zdjęć. Oryginały starych zdjęć należy przechowywać w odpowiednich warunkach: unikać skrajnych temperatur, miejsc nasłonecznionych, o nadmiernej wilgotności. Najlepiej zdjęcia umieścić w pudłach i kopertach wykonanych z papieru bezkwasowego i głęboko schować.

Sztambuch rodzinny

Sztambuch rodzinny Jan Rzymełka

Najwięcej pozytywnych opinii słyszałem o książce Jana Rzymełki Sztambuch rodzinny, czyli w poszukiwaniu własnych korzeni. Pan Jan Rzymełka jest genealogiem hobbystą od 20 lat i zawarł w niej wskazówki wypływające ze swoich doświadczeń z poszukiwania przodków. Więc w odróżnieniu od pozostałych pozycji jest to książka nie tylko do napisania, ale także do poczytania. Dlatego też jest najgrubsza z całego przeglądu – dzięki podpowiedziom Pana Rzymełki także można napisać więcej. Bo o swoich przodkach powinniśmy wiedzieć więcej niż tylko daty, miejsca urodzin i śmierci. Jak cały czas podkreślam, powinniśmy zdobywać wiedzę kim oni byli z zawodu, jaki mieli charakter, czym się interesowali z kim przyjaźnili, jak wyglądali.

Książkę wziąłem do ręki w księgarni, ponieważ okładka wyglądała bardzo przyzwoicie — trochę staroświecko (tak się kojarzy genealogię) i solidnie. Natomiast nie spodobał mi się użyty papier — chyba zwykły offsetowy. Oczywiście, wybór lepszego papieru podniósłby cenę książki, ale nie dwukrotnie. Myślę, że osoby, które się decydują na jej zakup, nie zauważyłyby nawet 10% różnicy w cenie, a odczucia wizualne miałyby znacznie lepsze. Szczególnie że ma to być ich książka o najważniejszych dla nich osobach: ich przodkach. Ponadto taka książka ma służyć wiele lat, bo genealogia to jest zajęcie dla długodystansowca. Też ciekawe, jak zachowuje się na takim papierze atrament — czy się nie rozlewa. Bo jak już pisać odręcznie, to tylko tradycyjnie — piórem.

Sztambuch rodzinny, czyli w poszukiwaniu własnych korzeni
Jan Rzymełka
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 144
Format: 28.50 x 21.00 cm
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-7999-764-0

Gdzie kupić

Księga mojego rodu

albumy genealogiczne Księga mojego rodu

Kolejny album genealogiczny jest bliższy naszemu wyobrażeniu, czym jest album i jest przeciwieństwem poprzedniej pozycji. Z jednej strony nie zawiera porad, ale nie tylko przez to jest znacznie cieńszy — też jest mniej miejsca na notatki czy wykresy genealogiczne. Za to szata graficzna jest znaczniej bardziej bogata i może dać więcej satysfakcji. Księga mojego rodu została przygotowana dla najstarszego pokolenia w rodzinie — wręcz pradziadków. Świadczy o tym nie tylko szata graficzna i propozycje tematów takie jak np. wartości w mojej rodzinie, ale także układ schematów.
Na stronach wydawnictwa można obejrzeć niektóre strony z książki.

Księga mojego rodu. Drzewo rodzinne.
Iryna Matsko
Wydawnictwo: NIKO
Liczba stron: 64
Format: 30.50 x 21.50 cm
Oprawa:twarda
ISBN:978-83-64359-90-3

Książki do przechowywania wspomnień

Opowiedz mi babciu, Opowiedz mi dziadku

Dla starszego czytelnika, a raczej pisarza powstały grube Książki do przechowywania wspomnień. Zostały wydane w wersji żeńskiej i męskiej czyli Opowiedz mi Babciu i Opowiedz mi Dziadku. Chyba albumy nie różnią się między sobą niczym oprócz formy gramatycznej i koloru. Większy nacisk w nich położono na wspomnienia dziadków niż sprawy genealogiczne, ale wywód przodków obowiązkowo tam się znajduje.
Nie żałowano wysiłków, aby zaspokoić odczucia estetyczne użytkowników — począwszy od papieru (widać, że to mój konik) skończywszy na solidnej (zdaje się, że szytej) oprawie w twardą okładkę. Nawet samo wejście na stronę Moi Dziadkowie może sprawić przyjemność. Zadbano o marketing: album polecają Beata Tyszkiewicz i Aleksander Doba (kajakarz, który przepłyną samotnie Ocean Atlantycki). Na stronie są ciekawie zaaranżowane i dobrze zrobione zdjęcia, wiele przykładowych stron do przejrzenia. Pełen profesjonalizm. Szkoda, że ten potencjał nie został dalej wykorzystany. Widać próbę rozszerzenia działalności o prezenty przygotowane specjalnie dla dziadków, ale w pewnym momencie zapał się chyba skończył (a może dopiero się rozwija?).

Uwaga z dnia 26 listopada 2019. Jednak strona się rozwija: do kupienia jest przepiękny, ale drogi Album genealogiczny: Drzewo rodowe naszej rodziny

Opowiedz mi Dziadku. Książki do przechowywania wspomnień
Monika Koprivova
Wydawnictwo: Loyal Group
Liczba stron: 132
Format 25 x 30cm
Oprawa:twarda
ISBN:9788090584341

Wspomnienia dla moich wnuków

albumy genealogiczne zapiski dziadka

Bardzo podobny w zamyśle album, również w wersji dla dziadka i babci. Zawiera także podpowiedzi, o czym pisać, a nawet bardziej prowadzi za rękę i zostawia mniej miejsca na wpisanie tekstu. Chyba też jest mniej miejsca na zdjęcia. W sumie ten album genealogiczny jest dwa razy cieńszy, ale i kosztuje dwa razy mniej.

Zapiski Dziadka. Zapiski Babci.

Wspomnienia dla moich wnuków
praca zbiorowa
Wydawnictwo: Zakamarki
Liczba stron: 64
Format: 20 x 23 cm
Oprawa: twarda

Gdzie kupić:

Zapiski Dziadka, Zapiski Babci

Rodzinne Kalendarium. Zatrzymaj wspomnienia

Albumy genealogiczne Rodzinne kalendarium

Kolejny album do wypełniania przeznaczony na prezent dla Babci i Dziadka od wnuków. Zdaje się, że wymagający włożenia większej ilości pracy w jego wypełnienie. I niezwykle atrakcyjny cenowo.

Rodzinne Kalendarium. Zatrzymaj wspomnienia
praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 128
Format: 22 x 22 cm
Oprawa: twarda
Numer ISBN: 9788327456328

Gdzie kupić

Rodzinne kalendarium

Zeszyt bananowy. Babciu, Dziadku, Proszę opowiedz mi

albumy genealogiczne zeszyt bananowy

Kolejna pozycja, która pomoże uporządkować wspomnienia (ale jedna z niewielu książek, która jest również dla dzieci). Tym razem zamysł autorek polegał na stworzeniu odpowiedniego klimatu do tego, co w genealogii jest najpiękniejsze — przekazywania dzieciom wiedzy o czasach, w których żyli dziadkowie. Chyba nie spotkałem genealoga, który by nie mówił z żalem w głosie, że niezbyt dokładnie czy też w ogóle nie słuchał opowieści starszego pokolenia. Dzięki temu zeszytowi informacje zostaną zapisane i jest pewna szansa, że nie przepadną. Zeszyt będący mniej formalny od albumu i książki ma prowokować do wspólnego wypełniania przez dziadków z wnukami. W zeszycie można to robić mniej oficjalnie, a wręcz traktować zabawowo. Opowieści, które są poparte wspólnym wypełnianiem zeszytu, na pewno zapadną głębiej w pamięć, a kiedyś pewnie będą stanowiły bardzo osobistą i cenną pamiątkę.

I znów ten papier. Mimo że jest to najtańsza z przedstawianych pozycja, autorki pomyślały, aby wydrukować zeszyt na papierze nadającym się do pisania. Na niższy koszt niewątpliwie wpływa miękka okładka, bardzo przypominająca te sprzed wielu lat (co też było celowym zabiegiem).

Zeszyt dokładniej jest opisany i obfotografowany na blogu Tosi Mama.

Zeszyt bananowy. Babciu, Dziadku, Proszę opowiedz mi
Autorki: Barbara Dubus Caillot, Aleksandra Karkowska
Wydawnictwo: Oryginały
Liczba stron: 36
Format: 24 x 16 cm
Oprawa: miękka
Numer ISBN: 9788327456328
Gdzie kupić

Drzewo genealogiczne rodziny

albumy genealogiczne Drzewo genealogiczne rodziny

Również album wyłącznie do wypełnienia, ale w odróżnieniu od poprzednich, album Drzewo genealogiczne rodziny jest przeznaczony głównie dla dzieci. Świadczy o tym zarówno szata graficzna jak i układ schematów – w wyżej opisanych albumach są miejsca na dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. W tej pozycji wywód przodków zaczyna się od osoby wypełniającej album. Na stronie wydawnictwa znajdują się jeszcze dwie przykładowe strony.

Giulia Pianigiani
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
Liczba stron: 64
Format: 27 x 20 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-7569-691-2

gdzie kupić

Moja rodzina – drzewo genealogiczne

Albumy genealogiczne zuzutoys

Stosunkowo duży – 58 x 41 cm plakat z rysunkiem drzewa oraz naklejkami ramek na zdjęcia oraz na podpisy pod zdjęciami. Może stanowić bardzo dobre tło to samodzielnego wykonania drzewa genealogicznego. Tylko że jest strasznie drogie.

Moja rodzina – drzewo genealogiczne
Wydawnictwo: Zuzutoys
Format: 58 x 41 cm
ISBN: 9788394550448

Gdzie kupić

Albumy genealogiczne mogą być dobrym pomysłem na prezent dla kogoś lub dla siebie. Niewątpliwie mogą zachęcić do spisywania wspomnień czy zapoczątkowywać zainteresowanie genealogią. Na jedną z pozycji mam chrapkę, tylko kiedy ja znajdę na to czas!

2 odpowiedzi na „Albumy genealogiczne do wypełnienia”

  1. Maria Perzyńska

    To jest pułapka! :) też dostałam taką książkę do wypełnienia. Jako osoba dokładna chciałam wnuczce napisać wszystko rzetelnie i dokładnie i wyszło, że mi brakuje wiedzy. Po dwóch latach mam w kilku równorzędnie prowadzonych drzewach po 6-7 pokoleń :))))) Zobaczę, może w końcu wypełnię tą książkę. Nieprawdopodobna frajda.

  2. Anna Bartnicka

    Jestem wychowanką Domu Dziecka. Moje rodzeństwo zostało adoptowane do rodzin za granicą. Jako dorosła osoba koniecznie chciałam nawiązać z nimi kontakt. Biuro Innowator udzieliło mi wsparcia i podpowiedziało, w jaki sposób mam poszukiwać. Posłuchałam dobrych rad i udało mi się spotkać z rodzeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *