Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Żołnierz Armii Księstwa Warszawskiego

Strona główna » Blog » Księstwo Warszawskie » Żołnierz Armii Księstwa Warszawskiego

Akt zgonu Stanisława Polkowskiego - 1858 rok
Akt zgonu Stanisława Polkowskiego
Czy mój przodek Jan Stanisław Kostka, używający imienia Stanisław to żołnierz Armii Księstwa Warszawskiego? Na szczęście oprócz legendy rodzinnej o otrzymaniu Medalu Św. Heleny, jest potwierdzenie w jego akcie zgonu: „były oficer Wojska Polskiego, …, odznaczony Krzyżem Złotym Polskim Virtuti Militari”. Stanisław Polkowski jest też wymieniony w pracy Bronisława Gembarzewskiego „Wojsko Polskie” Księstwo Warszawskie 1807-1814 z informacją „podpor. P. 17 piech.; por. 21/1 1813”. Jest to wielce prawdopodobne, że chodzi właśnie o mojego, gdyż 17 pułk piechoty Księstwa Warszawskiego był formowany w Zamościu kosztem ordynacji Zamojskiej, a Stanisław urodził się niedaleko – w Łęcznej.

Żołnierze Armii Księstwa Warszawskiego odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari

Kolejną poszlaką utwierdzającą co do prawdziwości tego twierdzenia jest wzmianka w publikacji Wesołowskiego zbierającej odznaczonych orderem Virtuti Militari o otrzymaniu przez porucznika 17 p.p. Stanisława Polkowskiego orderu Virtuti Militari 4 klasy (na nowej wersji strony są jedynie imiona i nazwiska).
Kolejna poszlaka to wydanym w 1815 r. przez Komisję Rządową Wojny dokumencie„Lista imienna wojskowych wszelkiego stopnia i urzędników wojskowych nie objętych ostatnią organizacją wojska lub dymisjonowanych, ozdobionych Orderem Krzyża Wojskowego Polskiego, Komandorskim, Złotym i Srebrnym” jest wymieniony Stanisław Polkowski, porucznik z pułku 1go Piechoty liniowej (strona 60), a w tym pułku właśnie skończył służbę jak to wynika z informacji zamieszczonej w Gazecie Krakowskiej z 17 stycznia 1816 roku.

Pamiętniki żołnierzy Armii Księstwa Warszawskiego

Dał nam przykład Bonaparte Robert Bielecki Andrzej Tyszka
Dał nam przykład Bonaparte Robert Bielecki Andrzej Tyszka
Są jeszcze pewne szanse na zdobycie kolejnych poszlak, a może nawet dowodu w którym batalionie czy kompanii służył mój przodek. Książka Roberta Bieleckiego i Andrzeja Tyszki „Dał nam przykład Bonaparte” pokazuje ile w tamtym okresie powstało pamiętników. Z interesującego mnie p. 17 piechoty znalazł się tam jedynie pamiętnik słynnej Joanny Żubrowej – pierwszej kobiety, która została odznaczona orderem Virtuti Militari, która wraz z mężem Maciejem służyła w tym pułku piechoty w okresie od jego sformowania do 1813 roku. Bielecki i Tyszka wykorzystali część z nich, która została opublikowana w „Księga Świata” z 1860 r. Może sam pamiętnik gdzieś przetrwał? Niektóre roczniki Księgi Świata zostały już zeskanowane i są dostępne w bibliotekach cyfrowych, może i ten rocznik niedługo będę mógł przeglądać?
Niewątpliwie będę musiał przejrzeć jeszcze kilka innych pamiętników dostępnych w archiwach, w których jest szansa na pojawienie się wzmianki o moim przodku.

Następny wpis o Stanisławie Polkowskim – Czy był on z Napoleonem w Moskwie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *