Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Poszukiwania przodków w Alzacji w archiwach francuskich

Strona główna » Blog » Moja genealogia » Poszukiwania przodków w Alzacji w archiwach francuskich

Poszukiwania przodków w Alzacji, a nawet szerzej: na pograniczu Francji, Szwajcarii, Niemiec i Austrii. Co prawda w XVIII wieku w stosunku do tych terenów nie można rozważać w kategoriach obecnych państw jak Niemcy czy Austria, a raczej należy mówić o poszczególnych państewkach czy księstwach Niemieckich oraz państwie Habsburgów.

Część z Czytelników pamięta pewnie grę miner – czasami odpowiednie kliknięcie odkrywało duże obszary informujące gdzie szukać min i pozwalających wymyślić dalsze ruchy. Tak niedawno przebiegły moje poszukiwania przodków w Alzacji. Od dawna wiedziałem, że jeden z moich przodków: Charles Geber przybył z Francji, ale nie wiedziałem jak zabrać się za poszukiwania przodków we Francji. Języka nie znam, a Francuzi są raczej oporni użyciu jakiegokolwiek innego języka szczególnie angielskiego. Także często automaty tłumaczące teksty w Internecie słabo dają sobie radę ze specyficznym językiem archiwów i genealogii.

Tymczasem na Facebooku Elżbieta Grabowska podała informację z jakich Francuskich Departamentów archiwa są dostępne w Internecie. Jedna z osób należących do grupy facebookowej poprosiła o pomoc przy prowadzeniu poszukiwania przodków i Andrzej (Andre) Szczerba po godzinie wysłał akt. Druga osoba prosi i … ma. Napisałem więc, że jak uporządkuję co wiem o moim przodku, to kiedyś poproszę o pomoc. Przy okazji podałem z pamięci to co przypuszczałem. I… po półtorej godziny na facebooku dostaję od Andrzeja akt urodzenia swojego 3 x pradziadka, a potem jego 3 braci oraz link do aktów do odpowiednich baz francuskich. Otworzyło się nowe pole do poszukiwań.

Poszukiwania przodków w Alzacji

Genealogom we Francji jest łatwiej – znacznie więcej archiwów jest zdigitalizowanych i zindeksowanych, ale są to bazy rozproszone – wydaje mi się, że każdy departament ma swoją stronę i swoje zbiory. Według mnie, najłatwiej znaleźć archiwum interesującego nas departamentu na stronie z interaktywną mapą Francji. Podobny opis jest na Wiki GenWeb.

Ja prowadziłem poszukiwania przodków wyłącznie w archiwum departamentu Górny Ren, gdzie znajduje się Altkirch. Andrzej Szczerba pociągnął mój wywód przodków poza granice Alzacji i doszedł do XVIII wieku.

Poszukiwania przodków w Alzacji - akt urodzenia Charles Geber z 1838 roku
Akt urodzenia Charles Geber z 1838 roku

Teoretycznie nie znając francuskiego można by sobie z aktami poradzić – są one podobne pod względem struktury do aktów wprowadzonych w Polsce Kodeksem Napoleona – od 1793 główna różnica to brak informacji o wyznaniu – od czasów Rewolucji Francuskiej księgi były prowadzone przez gminę. Jak pismo jest czytelne to za pomocą słownika daje radę się je zrozumieć. W XIX wieku nawet bywa łatwiej – w części gmin wprowadzono drukowane formatki z gotowymi formułkami. Wystarczy wiedzieć gdzie co jest wpisane.
To wszystko tak jest łatwe, gdy pismo jest czytelne. Ale gdy trudno się domyśleć jakie są pierwsze litery słowa, to pomoc osoby dobrze władającej językiem francuskim jest niezbędna. I miałem to szczęście, że pomagał mi Andrzej. Inaczej spędzałbym nad każdym aktem parę dni, bez gwarancji rezultatu.

< –Dlaczego interesuje mnie poszukiwanie przodków w Austrii
Moi alzaccy przodkowie –>
Imigracja moich Alzackich przodków do Polski–>

I jeszcze o samodzielnych poszukiwaniach przodków we Francji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *