Kim Oni byli – blog genealogiczny

Zapraszam do świata moich przodków, ciągłych poszukiwań i pełnego pytań: kim Oni byli. Nasi przodkowie nie zawsze postępowali najsłuszniej na świecie, ale jest to rodzina. Chcę więc w pełni zadbać o ich dobre imię. Nie, nie będę ich wybielał, ale wszelkie posty będą moderowane, a tych którzy będą chcieli wejść z ubłoconymi buciorami – nie wpuszczę. Natomiast będę się cieszył z komentarzy dotyczących metod poszukiwań genealogicznych, niedociągnięć czy też moich błędów i wsłuchiwał się w Wasze merytoryczne opinie na ich temat.

O czym jest „kim Oni byli”?

Pisząc skupiam się na odpowiedzi na pytanie kim byli moi przodkowie, ale też opisuję ludzi z którzy razem z nimi się uczyli, pracowali oraz bawili. Towarzysze broni, świadkowie ślubów, rodzice chrzestni czy też sąsiedzi – według mnie, są i byli tak samo ważni dla zrozumienia naszych korzeni jak i bezpośrednia rodzina. Nie wystarczy życia, aby opisać wszystkich występujących w szeroko pojętym drzewie genealogicznym, dlatego w tym miejscu skoncentruję się prawie wyłącznie na moich przodkach, opisując szerzej dotyczący ich kontekst historyczny głównie z okresów Księstwa Warszawskiego Królestwa Polskiego i częściowo okresu międzywojnia. Główne obszary geograficzne moich poszukiwań to obecne województwa mazowieckie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie oraz krakowskie i podkarpackie. Ponadto interesują mnie ziemie obecnie znajdujące się na terenie państwa Ukraina i Litwa. Na deser zostawiam sobie poszukiwania genealogiczne we Francji i na Węgrzech. No i oczywiście interesują mnie nie tylko kiedy się urodzili, wzięli ślub i zmarli, a właśnie tytułowe kim Oni byli. Dlatego też dużo miejsca poświęcam przeczytanym przeze mnie książkom w których znajdują się informacje genealogiczne dotyczące moich przodków.

Dlaczego blog?

Uznałem, że narzędzia wykorzystywane przez blogerów będą najlepsze do stworzenia jednego miejsca w którym skumuluję opisy o mojej rodzinie. Do tej pory zapiski gromadziłem w oddzielnych plikach tekstowych, programach do tworzenia drzew genealogicznych znajdujących się zarówno na obcych serwerach (ostatnio geni.com i myheritage.com) jak i na moim komputerze. Blog prowadzi także mój „prawie krewny” – Tomasz Gutt. Siostra jego przodka, była drugą żoną mojego przodka. Ortodoksyjnie podchodząc to terminu „więzy krwi” tu nie zachodzą, ale uważam go za rodzinę. Jego blog jest dla mnie tym bardziej interesujący ponieważ pisze o jego rodzinie mającej majątek w tej samej parafii co moi  – w parafii Sereje (obecnie na tereni Litwy).

Do skorzystania z systemu wordpress i całej idei blogowania zachęcił mnie Michał Szafrański prowadzący bloga Jak oszczędzać pieniądze czyli jak ograniczyć wydatki i rozsądnie wydawać pieniądze. Z jednej strony jest mój guru w temacie blogów, a z drugiej pokrewna dusza w aspekcie rozsądnego zarządzania własnym kapitałem.

Więcej na temat blogowania można znaleźć w moim artykule „blogowanie w służbie genealogii” zamieszczonym w numerze z marca 2015 miesięcznika genealogicznego More Maiorum.

O zdjęciach i tekście

Wszystkie zdjęcia zamieszczane na tych stronach kimonibyli wykonałem sam lub są pamiątkami rodzinnymi, chyba że zostało to zaznaczone, że jest inaczej. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie i wykorzystanie bez mojej wcześniejszej zgody. Również nie wyrażam zgody na kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody napisanych przeze mnie tekstów.

Jeden komentarz na temat “Kim Oni byli – blog genealogiczny

Dodaj komentarz