Jak stworzyć drzewo genealogiczne rodziny – wyszukiwarki

Jest to kolejny wpis o tym jak stworzyć drzewo genealogiczne rodziny napisany przede wszystkim z myślą o początkujących genealogach, ale też i dla siebie – wyszukiwarek jest dużo i zdarza się, że zapominam adresu którejś z nich.
Wyszukiwarki są najbardziej efektownym narzędziem poszukiwań genealogicznych. Można powiedzieć, że wręcz efekciarskim – wzbudzają największe zainteresowanie i mogą dać bardzo duże przyrosty przy tworzeniu drzew genealogicznych. Zdarzają się sytuacje, że dzięki nim w ciągu kilku dni można stworzyć wywód przodków sięgający początków XIX wieku lub końca XVIII. Jednakże korzystanie z nich nie jest wolne od pułapek, a prowadząc za ich pomocą poszukiwania genealogiczne warto wspomóc się lekturą na forach genealogicznych.
Wyszukiwarki grobów – miejsc pochówków, bibliotekach cyfrowych, Genealogy Indexer oraz baza małych przedwojennych firm warszawskich zostały omówione w innych wpisach.

Geneteka

Największą i najbardziej znaną wyszukiwarką indeksów aktów metrykalnych jest Geneteka znajdująca się na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Teoretycznie obejmuje swoim zasięgiem wszystkie obszary dawnej Polski, a nawet USA i Gruzję (ale szczątkowo). Jednak najwięcej indeksów jest z terenów województw mazowieckiego i łódzkiego. Warszawa ze ogromną względu na liczbę indeksów jest potraktowana szczególnie, jak osobne województwo. Genetece poświęciłem kilka wpisów: począwszy od jej historii, podstawowe informacje, jak prowadzić poszukiwania, poszukiwaniach przekręconych nazwisk gdzie znaleźć akty do indeksów. Część z tych artykułów jest adekwatna także do pozostałych wyszukiwarek indeksów.
Na stronie PTG dostępna jest również wyszukiwarki: meldunkowe, do której danymi są różnego rodzaju spisy, wypadki warszawskie z gazet, nekrologi z Życia Warszawy 1945 roku oraz część Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926 roku.

Wyszukiwarki Wielkopolskie

Jeżeli chce się stworzyć drzewo genealogiczne rodziny pochodzącej z Wielkopolski można prawie wcale nie odwiedzać portalu PTG, a korzystać z olbrzymich zasobów Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego – Gniazdo. WTG-Gniazdo prowadzi wiele projektów indeksacyjnych. Dwa z nich to są indeksy aktów metrykalnych: Projekt Poznań i Basia, pozostałe to Nekrologi z różnych gazet, Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Wielkopolscy Księża, Straty armii pruskiej oraz Cmentarz Samotna.

Z kolei Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło Kartotekę ewidencji ludności (1870-1931)

Indeksy z województwa lubelskiego

Osoby skupione wokół Portalu Lubelskie Korzenie indeksy z województwa lubelskiego od 6 lat swoje indeksy udostępniają w wyszukiwarce Regestry – Regionalnej Bazie Indeksów. Warto podkreślić, że doświadczenia Lubelskich Korzeni we współpracy z Family Search nad indeksacją parafii lubelskich dla Kościoła Mormonów zaowocowały podobnym projektem dla Galicji zorganizowanych pod patronatem Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Wyszukiwarka dla województwa pomorskiego

Wyszukiwarka Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego – PomTG jest jedną z najstarszych w Polsce, prawie równolatką Geneteki. Oprócz indeksów akt metrykalnych znajdują się tam indeksy cmentarzy oraz pomników.

Wyszukiwarka Family Search

Family Search zawiera chyba największą bazę dokumentów pomagających szukać korzeni. Niestety większość z nich znajduje się na mikrofilmach i nie jest przeniesiona do internetu. Ale nawet ta mała część jest niezwykle interesująca. Dzięki wolontariuszom część z tego została zindeksowana. Zasoby oczywiście dotyczą nie tylko Polski. Na Family Search jest możliwość stworzenia drzewa genealogicznego rodziny, a wyszukiwarka przeszukuje również drzewa innych osób.

Wyszukiwarki z lat wojny i późniejszych

Wiele osób napotyka problemy ze stworzeniem drzewa genealogicznego już na początku pracy – zawierucha wojenna i wczesne lata po niej były hekatombą i wędrówką ludów. Dlatego często są przydatne wyszukiwarki z tamtych lat, gdy nie ma się żadnego punktu zaczepienia. Lista Strat osobowych i ofiar represji pod okupacją niemiecką powstała w 2006 roku i jej zadaniem było zebranie rozproszonych informacji z lat 1939-1945. Niemal bliźniaczy projekt to Indeks represjonowanych obejmujący osoby, które po 17 września 1939 r. doznały represji ze strony okupanta sowieckiego. Część z tych materiałów uzyskano dzięki Stowarzyszeniu „Memoriał” w Moskwie. Na stronie Ośrodka Karta jest jeszcze kilka ciekawych wyszukiwarek/baz danych z okresu XX wieku.

Inne wyszukiwarki

Na stronie Muzeum Wojska Polskiego znajduje się baza oficerów Wojska Polskiego 1918-1921. Niestety nie ma do niej wyszukiwarki i trzeba przeszukać spis alfabetyczny.
Dla prowadzących poszukiwania na terenach Austrii przydatna będzie GenTeam, a na Węgrzech mój artykuł oraz RadixIndex
Nie można też zapomnieć o wyszukiwarkach w programach genealogicznych jak Ancestry, MyHeritage, aczkolwiek w większości są to dane z innych drzew i powtórzone z FamilySearch. W znaczącej części są płatne, ale czasami zdarzają się promocje.

Jak stworzyć drzewo genealogiczne rodziny za pomocą wyszukiwarki

Mimo, że w wyszukiwarce mogą być pokazane wszelkie dane do dopisania danej osoby do drzewa genealogicznego, należy starać się dotrzeć do aktu. Nierzadkie są przypadki błędów zarówno powstałych podczas spisywania aktu, jak i jego odczytania. Spotkać można się nawet z takimi kuriozalnymi przypadkami, że zostają zamienione nazwiska (zwykle podczas spisywania), a błędy odczytu też się zdarzają, aczkolwiek jestem pod wielkim wrażeniem dokładności odczytu przez wiele koleżanek i kolegów straszliwych bazgrołów.

Z drugiej strony, jeżeli w wyszukiwarce nie ma interesującego nas nazwiska, to mogło być błędnie odczytane – należy sprawdzić różne kombinacje – pisałem o tym przy okazji Geneteki lub jeszcze nie zostać zindeksowane (należy sprawdzić zakres i stan indeksacji). Mimo, że indeksy idą w dziesiątki milionów, to jeszcze daleko aby wszystko zindeksować. Wiele dokumentów uległo zniszczeniu dlatego ważne są też źródła poza metrykalne.

Szerzej na ten temat napisała Grażyna Rychlik w artykule O ograniczonym zaufaniu do baz indeksów –>

Jeden komentarz na temat “Jak stworzyć drzewo genealogiczne rodziny – wyszukiwarki

  1. Piękne „wyszukiwarkowe” resume oraz bardzo przydatne, co mogłem przekonać się. Dzięki powyższym wyszukiwarkom moja „pusta wiedza” zostało nieco zapełniona. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz