Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Gdzie mieszkali moi przodkowie – Grochów

Strona główna » Blog » Geber Charles » Gdzie mieszkali moi przodkowie – Grochów

W wielu przypadkach udało mi się ustalić, gdzie mieszkali moi przodkowie. Dokładnie zlokalizowałem domy dziadków i pradziadków, czasami nawet z dokładnością do numeru mieszkania w kamienicach. Nie dawała mi spokoju dokładna lokalizacja Farbiarni Parowej i Pralni Chemicznej Ch. Geber w Grochowie, przy której znajdowały się przez ponad 50 lat (1862-1926) domy Geberów i Dumów. Przedsiębiorstwo było stosunkowo znane i niejednokrotnie wspominane oraz opisywane (np. Jerzy Kasprzycki, Jerzy S. Majewski, Tadeusz Świątek, Jarosław Zieliński), ale nikt nie podał dokładnej lokalizacji fabryki.

Czasami jest tak, że przez dług poszukuje się rozwiązania, a ono znajduje się pod samym nosem. Tak się stało z lokalizacją. Niedawno przyglądałem się mapom Grochowa z okresu I wojny światowej, a w końcu wpadłem na pomysł, aby zerknąć na fotoplan zamieszczony na portalu „Warszawa1939.pl”. Od dawna korzystam z tego portalu. Jest to jedno z pierwszych miejsc, gdzie zaglądam, gdy potrzebuję informacji, a szczególnie zdjęć przedwojennej Warszawy. Wydaje mi się, że znam go dobrze, a niektóre artykuły przeglądałem wielokrotnie. Jestem pewien, że tekst Garbarnia czy odlewnia ?? czytałem ze dwa razy.

Jak znalazłem gdzie mieszkali moi przodkowie w Grochowie

Gdzie mieszkali moi przodkowie - Grochów

Po napisaniu poprzedniego artykułu zacząłem się zastanawiać, jakie były dalsze losy fabryki po sprzedaży, jak długo stały budynki? Na dostępnych planach Warszawy specjalnie nic ciekawego nie zobaczyłem. Przypomniałem sobie o zdjęciach lotniczych – fotoplanie z 1935 roku – znajdujących się na „Warszawa1939.pl”. Znalazłem odpowiedni kawałek ulicy Grochowskiej – czyli okolice Zakładu Wychowawczego dla Chłopców braci Albertynów, Grochowska 194/196 (opis Warszawa 1939). Zaznaczony jest tam nie tylko budynek Zakładu, ale i sąsiednia działka opisana jako Garbarnia Sz. Lachowicki i Sp. dawniej Garbarnia M. Konarzewskiego.
Widniejący na zdjęciu budynek coś zaczął mi przypominać. Widziałem go wielokrotnie, bo przestrzelony komin był chętnie fotografowany przez niemieckich żołnierzy i w sieci znajduje się kilka różnych zdjęć na przykład Fotopolska, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Kolejka Marecka (najlepsze zdjęcie).
Porównałem te zdjęcia, z mniej znaną fotografią „fabryki”.
.

Farbiarnia Parowa i Pralnia Chemiczna CH. Geber w Grochowie

Zgadza się ogólny wygląd budynku, liczba pięter, okien na piętrach, kominy i nawet podział dachu. Bez wątpienia jest to ten sam budynek.
Wracając do fotoplanu, porównałem znajdujące się tam zbudowania z grafiką przedstawiającą całą fabrykę.

Pomijając wizję artystyczną, układ budynków też pasuje. Wszystko pasuje.

Artykuł Garbarnia czy odlewnia

Po wejściu głębiej w opis z Warszawa1939 można przeczytać ciekawy artykuł p. Ryszarda Mączewskiego zatytułowany opowieści kustosza. Wykazuje on w nim, że budynek fabryczny właśnie znajdował się w tym miejscu. Opisuje też dokładniej losy tej działki od 1926, gdy została kupiona przez Konarzewskich. Znajdują się tam też dokładniejsze plany z umiejscowieniem różnych budynków – będę mógł spróbować umiejscowić gdzie zostały zrobione inne zdjęcia rodzinne.

Więc do miejsc, gdzie mieszkali moi przodkowie, mogę dopisać adres Grochowska 198/204 (przed zmianą numeracji – 119). Warto by jeszcze zajrzeć do hipoteki, czy teren pod Zakładem Braci Albertynów wcześniej należał do Geberów, ale jest to mniej ważne.

I jeszcze jedno zdjęcie, na którym widać przestrzelony komin, a bliżej Zakład Wychowawczy Braci Albertynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *