Gdzie mieszkali moi przodkowie – Grochów

W wielu przypadkach udało mi się ustalić gdzie mieszkali moi przodkowie. Dokładnie zlokalizowałem domy dziadków i pradziadków, czasami nawet z dokładnością do numeru mieszkania w kamienicach. Nie dawała mi spokoju dokładna lokalizacja Farbiarni Parowej i Pralni Chemicznej Ch. Geber w Grochowie, przy której znajdowały się przez ponad 50 lat (1862-1926) domy Geberów i Dumów. Przedsiębiorstwo było stosunkowo znane i niejednokrotnie wspominane oraz opisywane (np. Jerzy Kasprzycki, Jerzy S. Majewski, Tadeusz Świątek, Jarosław Zieliński), ale nikt nie podał dokładnej lokalizacji fabryki.

Czasami jest tak, że przez dług poszukuje się rozwiązania, a ono znajduje się pod samym nosem. Tak się stało z lokalizacją . Niedawno przyglądałem się mapom Grochowa z okresu I wojny światowej, a w końcu wpadłem na pomysł aby zerknąć na fotoplan zamieszczony na portalu „Warszawa1939.pl”. Od dawna korzystam z tego portalu portalu. Jest to jedno z pierwszych miejsc gdzie zaglądam, gdy potrzebuję informacji, a szczególnie zdjęć przedwojennej Warszawy. Wydaje mi się, że znam go dobrze, a niektóre artykuły przeglądałem wielokrotnie. Jestem pewien, że tekst Garbarnia czy odlewnia ?? czytałem ze dwa razy.

Jak znalazłem gdzie mieszkali moi przodkowie w Grochowie

Po napisaniu poprzedniego artykułu, zacząłem się zastanawiać, jakie były dalsze losy fabryki po sprzedaży, jak długo stały budynki? Na dostępnych planach Warszawy specjalnie nic ciekawego nie zobaczyłem. Przypomniałem sobie o zdjęciach lotniczych – fotoplanie z 1935 roku – znajdujących się na „Warszawa1939.pl”. Znalazłem odpowiedni kawałek ulicy Grochowskiej – czyli okolice Zakładu Wychowawczego dla Chłopców braci Albertynów (Grochowska 194/196) (fotoplan). Zaznaczony jest tam nie tylko budynek Zakładu, ale i sąsiednia działka opisana jako Garbarnia Sz. Lachowicki i Sp. dawniej Garbarnia M. Konarzewskiego.
Widniejący na zdjęciu budynek coś zaczął mi przypominać. Widziałem go wielokrotnie, bo przestrzelony komin był chętnie fotografowany przez niemieckich żołnierzy i w sieci znajduje się kilka różnych zdjęć na przykład Fotopolska, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Kolejka Marecka (najlepsze zdjęcie).
Porównałem te zdjęcia, z mniej znaną fotografią „fabryki”.
Gdzie mieszkali moi przodkowie - Grochów.

Zgadza się ogólny wygląd budynku, liczba pięter, okien na piętrach, kominy i nawet podział dachu. Bez wątpienia jest to ten sam budynek.
Wracając do fotoplanu porównałem znajdujące się tam zbudowania z grafiką przedstawiającą całą fabrykę.Farbiarnia Parowa i Pralnia Chemiczna CH. Geber w Grochowie

Pomijając wizję artystyczną, układ budynków też pasuje. Wszystko pasuje.

Artykuł Garbarnia czy odlewnia

Po wejściu głębiej w opis z Warszawa 1939 można przeczytać ciekawy artykuł p. Ryszarda Mączewskiego. Wykazuje on w nim że budynek fabryczny właśnie znajdował się w tym miejscu. Opisuje też dokładniej losy tej działki od 1926, gdy została kupiona przez Konarzewskich. Znajdują się tam też dokładniejsze plany z umiejscowieniem różnych budynków – będę mógł spróbować umiejscowić gdzie zostały zrobione inne zdjęcia rodzinne.

Więc do miejsc gdzie mieszkali moi przodkowie mogę dopisać adres Grochowska 198/204 (przed zmianą numeracji – 119). Warto by jeszcze zajrzeć do hipoteki, czy teren pod Zakładem braci Albertynów wcześniej należał do Geberów, ale jest to mniej ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *