Kim byli moi przodkowie, czyli jak dobrze poznać historię swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczne rodziny w komputerze

Strona główna » Blog » programy genealogiczne » Drzewo genealogiczne rodziny w komputerze

Wydaje mi się, że genealogia nie stałaby się taka popularna, gdyby nie informatyka. Z jednej strony, jest to Internet pomagający w wymianie informacji, a z drugiej technologia pozwalająca zapisać wiele zależności rodzinnych — drzewo genealogiczne rodziny w komputerze.
Kilka razy już pisałem, że genealodzy traktują swoje hobby na wiele różnych sposobów. Jedni chcą poznać jak najwięcej swoich przodków — stworzyć jak największe drzewo genealogiczne rodziny, inni idą w druga stronę, tworząc drzewo genealogiczne (tablice potomków) jednego ze swoich przodków. Jednym wystarczy imię i nazwisko, drudzy chcą wiedzieć o osobach jak najwięcej. I tak dalej. Do tego dochodzi aspekt społeczny — są osoby dzielące się swoją pełną wiedzą ze wszystkimi, inni chcą ograniczyć dostęp do informacji do mniejszego kręgu osób, a niektórzy chcą całkowicie chronić swoją prywatność. Jest też wymiar finansowy – program genealogiczny może być darmowy lub swoje kosztować, przy czym nie zawsze musimy płacić brzęczącą monetą. Pamiętajmy, że wyszukane przez nas informacje też mogą być atrakcyjną walutą.

Programy do zapisu tradycyjnego drzewa genealogicznego

drzewo genealogiczne rodziny w komputerzeNiektóre potrzeby mogą być zaspokojone przez programy niewiele mające wspólnego z genealogią. Przykładowo do opisu wywodu przodków czy tablicy potomków (tradycyjnego drzewa genealogicznego) nie trzeba się decydować na jakiś wyrafinowany program genealogiczny, a wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny, edytor tekstów, program do rysowania schematów, diagramów lub nawet zwykły program graficzny. Tu wybór zależy od tego, w którego użyciu jesteśmy najbardziej biegli. Powstają w ten sposób piękne lub nietypowe schematy, czy nawet wydruki na drukarkach 3D.
Podobnie, jeżeli naszym zamiarem jest posiadanie porządku w naszych zbiorach informacji, to może się okazać, że najlepszy program genealogiczny nie jest najlepszy do przeszukiwania informacji. Ja do tego celu wybrałem właśnie blog oraz uporządkowane katalogi na dysku, a nie program genealogiczny. Dla innych rozwiązaniem może być Otwarty System Archiwizacji — darmowy program do opisu zbiorów archiwalnych stworzony przez Fundację Ośrodka KARTA. Innym rozwiązaniem jest program pamiątki rodzinne. Największą przewagą programów ewidencjonujących zbiory nad wkładaniem w odpowiednie katalogi na dysku jest możliwość wielowymiarowego szukania. Na przykład, znalezienie kto urodził się w danym miejscu, niezależnie od rodziny w dobrze prowadzonym programie archiwum może być do znalezienia od razu, a na dysku trzeba przeszukiwać katalogi i polegać na swojej pamięci. Z drugiej strony, musimy pamiętać o starej zasadzie, jeżeli informatyzujemy bałagan to powstanie zinformatyzowany bałagan. Porządek trzeba zrobić przed wpisywaniem do programów.

Drzewo genealogiczne rodziny w komputerze

Programy zapisujące drzewo genealogiczne rodziny w komputerze można podzielić na 3 grupy: „darmowe” serwisy genealogiczne online, programy na własnym serwerze udostępniające dane w Internecie, programy na własnym komputerze. Każdy z nich ma swoich zwolenników.

Jeżeli chcemy poznać jak najwięcej żyjących kuzynów, warto skorzystać z pierwszego typu. Przydatność takich miejsc w pierwszym rzędzie oceniać należy więc pod kątem czy korzysta się z nich w interesujących nas krajach. Przykładowo, polską rodzinę najlepiej wpisać na MyHeritage, amerykańską na ancestry.com, a francuską Geneanet lub ancestry.fr. Korzystanie z tych serwisów do przechowywania wszystkich danych może się okazać stosunkowo kosztowne. Przykładowo, bezpłatne drzewo genealogiczne rodziny na myheritage to zaledwie 250 osób – mając szczęście można dość do takiego wyniku w parę nocy. Ograniczenie to można obejść na parę sposobów, ale nie jest to wygodne. Z drugiej strony, serwisy działające w Internecie mają zwykle najbardziej ergonomiczny, przyjazny użytkownikowi sposób wprowadzania i prezentacji danych.

Podobnym rozwiązaniem jest oprogramowanie działające na własnym serwerze. Jest ono dla nielicznych – wymaga pewnej biegłości informatycznej, ponoszenia opłat za utrzymania własnego serwera. Mnie dodatkowo nie przekonuje interfejs użytkownika, który w zdecydowanej większości przypadków jest po prostu archaiczny.

Drzewo genealogiczne rodziny w komputerze stacjonarnym lub laptopie można zrobić w bardzo wielu programach. Jest ich co najmniej kilkadziesiąt – po doliczeniu ich do 30 się poddałem. Z powodu ich wielkiej liczby i różnorodności poświęcam im osobny wpis: Najlepszy program obsługujący drzewo genealogiczne .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *